2.5 Milyon Türk Mars’a Sonunda Mars’a İndi!

marr
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA’nın 2020 yılında Mars görevi için başlattığı kampanya ile isimlerini Perseverance isimli uzay aracının içindeki çiplere yazdıranlara müjdeli haber geldi. Dünya genelinde 8 milyon kişinin kampanyaya katıldığı ve 2,5 milyon Türk vatandaşının başvurusuyla ilk sıraya yerleşen Türkiye’ye sevindirici bir haber geldi. Perseverance başarı bir şekilde kızıl gezegene iniş yaptı. Eğer iniş başarılı olmasaydı 2,4 milyon değerindeki proje çöpe gidecekti.

Bu projesinin başarıya ulaşmasıyla da 2,5 milyon Türk vatandaşı da Mars’ta isimleriyle bir iz bırakmış oldu. Mars gezegeni ve içindeki jeolojik olayları incelemek için gönderilen araç burada bulunan göl ve nehir üzerinde inceleme yapacak. 30 Haziran 2020 yılında fırlatılan araç toplam 270 milyon kilometrelik yol kat ederek Mars’a ulaşmış oldu. Böylelikle NASA 1970 yıllında Mars’a ulaşmayı başaran Viking aracından sonra ilk kez Mars’a ulaşmayı başardı.

Mars İnceleme Altına Alındı

Perseverance aracının görevi Mars’ta daha önce yaşama elverişli olmuş olabileceği bir bölgeyi incelemek. Ayrıca geçmiş yıllarda buralarda bir yaşam belirtisi olup olmadığının örneklerini toplayacak. Mars’a uzay aracıyla birlikte gönderilen helikopter de havadan Mars’ın görüntülerini alacak ve ilerleyen yıllarda Mars’a gönderilmesi planlanan insanlı hava aracı için kızıl gezegenin haritasını çıkaracak. Helikopterde Mars’ın dondurucu soğuğuyla başa çıkmak için birde ısıtıcı bulunuyor. Bu sayede Mars’ta bulunan yer altı suları, iklimi, jeolojik yapısı incelenebilecek.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme