ABD Hazine Bakanına Türk Özel Kalem Müdürü Olacak

ABD Hazine Bakanına Türk Özel Kalem Müdürü Olacak
ABD Hazine Bakanına Türk Özel Kalem Müdürü Olacak
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hazine Bakanı olarak görev yapması beklenen Yellen’ın özel kalem müdürü Türk asıllı bir kadın olacak. Geçen aylarda yeni ABD Başkanı olarak seçilen Joe Biden’ın 20 Ocak 2021 tarihinde göreve başlamasıyla birlikte Devletin Hazine Bakanı olması beklenen ve çalışmaları devam eden Janet Yellen’ın özel kalem müdürünün Türk asıllı iş kadını Didem Nişancı olacağı ifade edildi.

Yerel Basında Ortaya Çıkan Haber

Bloomberg’in konuyla ilişkili kaynaklardan elde ettiği verilere ve habere göre, Yellen, Hazine Bakanlığında özel kalem müdürlüğü görevine getireceği isim Didem Nişancı oldu. Söz konusu görevle alakalı olarak sunulan teklifin Bloomberg LP’de kamu politikası bölümünde yönetici olarak görev yapan ve başarılarıyla bilinen Nişancı’ya bizzat sunulduğu ve Nişanı’nın da sunulan bu görevi kabul ettiği açıklandı. Bu haber ABD yerel basınında da gündeme geldi.

ABD Hazine Bakanına Türk Özel Kalem Müdürü Olacak

Nişancı Teklifi Kabul Etti

Nişancı kendisine sunulan bakanlık teklifinin onaylanması durumunda Yellen’a en yakın isimlerden biri olarak yer alacak. Didem Nişancı hangi görevleri idare etmişti diye sorulduğunda önce ki dönemlerde eski ABD başkanı Barack Obama zamanında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunda (SEC) özel kalem müdürlüğü yapmıştır. Bununla birlikte ise 2018 yılında Bloomberg’e geçmeden önce Promontory Finansal Grup şirketinde görev yapmıştı.

Hazine Bakanlığında Görev Alan Bir Yetkili

Uzun zamandır sürekli hazine bakanlığında görev alan Nişancı başarılı bir iş kadını olarak biliniyor. ABD Senatosu bünyesinde bankacılık komitesinde de çalışan Nişancı, 1998 ve 2001 seneleri arasında ise Hazine Bakanlığında bir süre görevlerini yerine getirmişti. ABD Başkanlığına yeni seçilen Joe Biden, geçen sene kasım ayı içerisinde eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın Hazine Bakanı adayı olduğunu da açıklamıştı.

ABD hazine bakanlığı tarafından özel kalem müdürü olma konusunda teklif sunulmuştu. Sunulan bu teklifi değerlendiren ve kabul eden Nişancı onay verilmesi durumunda yeni görevine başlayacak. Janet Yellen, atamanın ABD Senatosu onayı sonrasında ülke geçmişinde bu göreve gelen ilk kadın olma unvanına sahip olacak.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme