ABD’de Eylemler Bitmiyor!

ABD'de Eylemler Bitmiyor!
ABD'de Eylemler Bitmiyor!
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 3 Kasım 2020’de başkanlık seçimi yapılmıştı. Demokrat partili Biden ile Cumhuriyetçi partili Trump arasında heyecan doruklara çıkmıştı. 14 Aralık 2020’de ülke genelinde 538 temsilci oy kullandı ve Demokrat aday Biden 306 temsilciyle seçimi kazanmıştı. Yapılan bu oylamayı onaylamak için 6 Ocak’ta ortak bir toplantı yapılması kararlaştırılmıştı.

Bunun üzerine o gün haksız seçim iddiasıyla Trump’ın destekçileri kongre önünde ölü ve yaralılarla sonuçlanan taşkınca eylemler yapmıştı. Bütün bu yaşananların üzerine ABD’de sular bir türlü durulmuyor. Yeni eylem iddiaları, Amerika’ya tekrar acil durum ilan ettirdi.

17 Ocak’ta Amerika Tekrar mı Karışıyor?

Sosyal medyada yayılan son bilgilere göre, aşırı Trump destekçileri ve bazı silahlı gruplar, Biden’ın yemin töreninden önce birçok eyalette Kongre Binaları önünde yine çeşitli şiddet eylemlerine başvurulabileceği bilgisi yer alıyor.Demokratların kazandığı eyaletlerde, bu taşkın grupların harekete geçme olasılığının fazla olması üzerine FBI da bu konuda uyarılarda bulundu. Eyaletlerde daha fazla önlem alındı.

20 Ocak’ta Joe Biden’in yemin töreni yapılacak. Başkent Washington da, iddialar doğrultusunda teyakkuza geçti. İddiaya göre, FBI’ın eyaletler için yaptığı uyarılar ve dikkat etmeleri gereken tarihler 16 ila 20 Ocak arasında iken, başkent Washington 20 Ocak’tan üç gün önce önlemleri sıklaştırmaya başlayacak. Fakat edinilen son bilgiye göre bazı gruplar eylem tarihini 17 Ocak olarak belirledi.

10 Bin Ulusal Muhafız Önlemi

Ulusal Muhafız Büro Başkanı General Daniel Hokanson, cumartesi gününe kadar Washington’a yaklaşık 10.000 Ulusal Muhafızın gelmesinin beklendiğini belirtti. Bu güçlerin güvenlik, lojistik ve iletişim için destek sağlayacağını dile getirdi. General, sayı yeterli gelmediği takdirde bu muhafızların sayının 15.000’e çıkarılabileceğini de sözlerine ekledi.

Washington Anıtı Bir Süre Kapalı Kalacak

20 Ocak’ta yapılacak olan yemin töreni için tehditler devam ediyor. Trump destekçilerinin tekrar eyleme geçeği bilgisi üzerine ülke genelinde önlemler alınmaya başlandı. Gösterilerin park alanlarında yapılacağı tahminiyle Ulusal Park Hizmetleri Washington Anıtı’nı 11 Ocak 2021’den başlamak üzere 24 Ocak 2021’e kadar ziyaretçilere kapattı. Gerek görülürse toplum ve park alanlarının güvenliği için Ulusal Park ve Anıt Parklar ve içerisindeki yol ile tuvaletler de kapatılacak.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme