Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Yapılmalıdır?
Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Yapılmalıdır?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dişlerimizi temiz tutmak hepimizin başlıca amacıdır. Bu yüzden hepimiz düzenli bir fırçalama alışkanlığı kazanmak ve onu devam ettirmek isteriz. Zira hiç kimse çürük sebebiyle dişlerinden erken ayrılmak istemez. Bu çabalar en nihayetinde diş yapısı,fırçalama tekniği ve diş macunları hakkında bireyleri daha fazla araştırmaya sevk etmiştir.

Diş Yüzeyi

Dişimizin dudağa,dile ve öğütme yüzeyine bakan üç yüzeyi vardır. Küçük azı ve  büyük azı haricindeki dişlerde öğütme(çiğneme) yüzeyi bulunmaz. Dişlerimizin dudağa bakan yüzeyine labial yüz, dile bakan yüzeyine lingual yüz denilir. Çiğneme eksenine dönük yüzeyine ise oklüzal yüz denilir. Üst çenede dilin yerini damak aldığı için dişin damağa dönük yüzeyine palatinal yüz denilmesi daha uygundur.

Fırçalama Tekniği

Dişlerileri geri değil yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Üst çene için düşünürsek dişin hemlabial(ön) hemdepalatinal(arka) yüzeyi, yukarıdan aşağıya süpürür gibi fırçalanmalıdır. Alt çenede ise dişin hem labial hemde lingual yüzeylerinde aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Dişlerin birbirine bakan çiğneme yüzeyinde ise ileri geri hareket ettirilerek temizleme işlemi yapılır.
Periodontal hastalık uzmanlarının, ağız ve dişlerin de herhangi bir hassasiyet ya da hastalık bulunmayan hastalarına, %90 önerdikleri yöntem budur.

Günde Kaç Kez Fırçalanmalı?

Dişlerimizi fırçalamamızın amacı mükemmel üçlüyü bozmaktır, böylelikle çürük oluşumunu engelleriz. Bahsettiğimiz bu mükemmel üçlü ise:zaman-yiyecek artığı mikrobiyalfloradır. Bu üçlü ortaklığı bozmanın en kolay yöntemi ise mekanik olarak mikrobiyal florayı ve şekerden zengin yemek artığını ortamdan uzaklaştırmaktır. Bu yüzden günde 2 ila 3 defa bu işlemi tekrarlamak gerekir. Diş fırçalama sabah erken saatlerde yapılmamalıdır. Çünkü gece boyunca azalmış tükrük salgısı dişleri daha kolay harabe edilebilir duruma hazırlamıştır. Siz de minesi zayıflamış dişlerinizi diş macununun içeriğindeki aşındırıcı ajanlarla karşı karşıya bıraktığınızda ve bunu sürekli bir alışkanlığa çevirdiğiniz de durum pek de iç açıcı olmayacaktır. Diş fırçalamayı kahvaltı sonrasına bırakmak güzel bir seçim olacaktır.
Yatmadan önce de mutlaka dişler fırçalanmalı ve bu işlemden sonra su haricinde bir içecek tüketilmemeli, herhangi bir gıda takviye edilmemelidir. Dişe düşman kola vb. asitli içecek veya şekerli besin tüketmek dişlerimizi bizden daha kısa sürede ayırır. Unutmayalım!

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme