Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir?

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir?
Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Nedir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşam  tarzı haline getirildiğinde metabolizmayı şaşırtarak yağ yakmayı hızlandıran beslenme biçimidir.  16:8 – 5: 2 gibi belirtilen saatler  veya günler arasında açlık ve tokluk saatleri belirli olan diyet biçimi. Tokluk saatlerinde aşırıya kaçmadan sağlıklı besinler tercih edilerek beslenmeyi hedef almak gerekmektedir. Fast food, paketli gıdalar, basit şeker, trans yağda pişirilmiş gıdalar gibi yüksek karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden vazgeçilmesi Aralıklı Oruç diyetinin en önemli adımını oluşturmaktadır. Menünüzü ve açlık tokluk saatlerinizi önceden plânlamanız kendinize güveninizi getirecektir.

16:8 Saat Dilimi

24 saatlik zaman diliminin 16 saatini aç , 8 saat tok olarak açıklanabilir. Bu 16 saatlik oruç diliminde kalorisiz içecekler (bitki çayı,şekersiz kahve, su) tüketilebilir. 8 saatlik tokluk diliminde ise2-3 öğün yemek yeme şeklinde açıklanabilir. Diyet biçimi kilo verme odaklı kullanıldığında 8 saatlik tokluk diliminde karbonhidrat ve basit şeker (trans yağ kullanılarak pişirilmiş gıdalar, paketli ürünler, fastfood)  kullanımı minimum seviyede olmalıdır.

5:2 Gün Dilimi

Haftanın 5 günü normal olarak beslenme. Geriye kalan 2 günde ise, kadınlar için 500 kalori erkekler için ise 600 kalori olarak sınırlandırma getirilmesidir.Belirtilen kalori miktarları protein ( et,süt,yumurta) ve lif (taze yeşil sebzeler, bakliyat)  açısından zengin kaliteli seçimler olarak belirlenmelidir. Bol su içmek ihmal edilmemelidir.

Aralıklı Oruç Vücut Üzerindeki Etkileri?

İF diyeti olarak ta adlandıran aralıklı oruç, metabolik sağlığı  iyileştirdiği gibi kaliteli ömür geçirmeyi vaat ediyor.

Diyabet riskini minimuma indirdiği ve bazı kişilerce ilaçlara gerek kalmadan belirli saatlerde vücudumuzu aç bırakarak veinsülin hormonunuza ayak uydurarak yaşadığımızda metabolik iyileşmeler sağlandığı çeşitli kayıtlarda belirtilmiştir.

Aralıklı Oruç diyetini hayatının bir parçası haline getirmiş olan kişilerin, sabah yataklarından dinç uyardıklarını ve açlık atakları yaşamadıklarını belirtmişlerdir.Bunu diyet belli bir programa uygun olarak sağlıklı beslenerek denenmelidir. Diyet uygulandığı zaman diliminde açlık tokluk her iki pencerede de su içilmesi ihmal edilmemelidir.

Teşhiş edilmiş rahatsızlığı olanlaruzman kişilertarafından onay alarak denemeleri tavsiye edilmektedir .

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme