Avrupa Birliği’nden Larva Onayı

avrupa-birligi-bocek-larvalarini-gida-olarak-onayladi_1874
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinin onayı beraberinde sarı solucan larvaları yeni gıda ismi altında pek çok mekânda kullanılmasına karar verilmiş durumdadır. Kurutulmuş sarı saç un kurdu larvalarını yenilikçi gıda olarak kullanılmasını Brüksel, kabul etti. Avrupa Komisyonu alınan bu kararın ilerleyen birkaç hafta içerisinde resmi biçimde kabul edilmesinin muhtemel olduğu belirtir.

Agence France-Presse tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu böceğin Avrupa Birliği’nde izin verilen ilk böcek gıda olduğu söylenir. Bunun yanında, böcekler gıda olarak bazı ülkelerde tüketildiği bilinmektedir. Böceklerin alternatif olarak kullanılan bir protein kaynağı olduğu ve Dünya’nın pek çok kesiminde tüketildiğine yönelik tespitlere yer verilmektedir.

Avrupa’da Daha Fazla Böceğin Gıda Olarak Kullanılması

 

Gıdalarda sarı un kurdu kullanılması durumunda, kabuklu deniz hayvanlarına ya da toza alerjisi olan kişilere alerji uyarısı yapılmasına yönelik ürüne bir etiket yapıştırılması gerektiği konusunda uyarılar mevcuttur. Avrupa Komisyonu, daha fazla böceğin Avrupa’da bulunan gıdaların içerisinde kullanılmasını uygun bularak “güvenli ve yenilikçi gıda” anlamında etiketleyebileceğini bildirmiş durumdadır.

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (EFSA), diğer on bir böcek türü için başvuruları değerlendirileceğini belirtir. Türkiye’de sarı un kurdu herhangi bir gıdanın içerisinde yer almamaktadır. Sarı un kurdu zengin besin içeriğine sahiptir ve  % 48 oranında bir protein içeriği bulunur.

Avrupa Birliği, böcek larvasını gıda olarak onayladı - Havadis Haber

İnsan Sağlığı Açısından Faydası Büyük Açıklaması

 

Civcivleri yumurtadan çıkarmak için canlı yem olarak un kurdu kullanıldığı durumlarda, civcivlerin hayatta kalma ihtimali % 99’a dayanır. Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (EFSA), gıda endüstrisinde un kurdunun kullanımına ilişkin olumlu yönde bir görüş aktarmıştır. Kayıtlara göre un kurdunun solucan benzeri ve sarı larvalarının bir bütün olarak kuru ve toz halinde kullanılabilme ihtimali olacağı belirtildi.

Avrupa Birliği, böcek larvasını gıda olarak onayladı

Bunun yanında, insanların yemeklerinde sarı un kurdu tüketmesinin insan sağlığına herhangi bir zarar vereceğine yönelik bir çalışma olmadığı söylendi. Sarı un kutlarının amino asit, yağ ve protein değerlerinin insan sağlığı açısından sağlamış faydalar üzerinde duruluyor. Larvalar pek çok maddeler içerisinde oldukça hızlı bir biçimde çoğalabilirler. Yenilikçi gıda yasanın çıkarılma tarihi olarak net bir cevap bulunmasa da oldukça kısa bir süre içerinde işleme konulması düşünülür.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!