BAĞKUR Emekli Maaşı

para-shutter-3_16_9_1528781434
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle memur dışındaki kesimin emeklilik haklarının sağlanması amacı kurulan ve SSK bünyesinde hizmet veren bir sistem olan BAĞKUR sistemi ile emekli olmak mümkündür. Genellikle çiftçi ve esnaf kesiminin ilgilendiği bu BAĞKUR maaş olarak farklılık gösteriyor. Sosyal güvenlik temelinde her kesimin belirli bir pirim gün sayısını doldurduktan sonra hak iddia edebilmesi amacı ile oluşturulan

BAĞKUR emeklilik için aynı zamanda toplu ödeme imkânı da bulunuyor. Günümüzde BAĞKUR ödemelerinin toplu olarak ödenmesi ile birlikte pirim gün sayısı sorunu olan kişilerin de emekli olmasının önü açılmış oluyor. Son yapılan zamlar ile birlikte en düşük BAĞKUR emekli maaşı ise 1.534 TL yerine 1.662 TL olmuştur. Günümüzde BAĞKUR maaşları bu şekilde artış gösteriyor.

BAĞKUR Nedir?

Çeşitli meslek gruplarının emeklilik hakkı kazanabilmesi amacı ile kurulan bu kurum içerisinde birçok farklı meslek grubunun emeklilik hakları bulunuyor. Aynı zamanda BAĞKUR emeklilik dışında çeşitli yardımların yapılması amacı ile de kurulmuş bir sandık olmakla birlikte BAĞKUR maaşlarının artmasında çeşitli etkenler ön plana çıkıyor. Günümüzde BAĞKUR aylıklarının ödenmesi hususunda belirli kriterlere göre hareket ediliyor.

BAĞKUR Emeklilik Şartları

BAĞKUR için emekli olmak amacı ile öncelikle yaş şartının sağlanması gerekiyor. Erkekler için 57 olan yaş şartı kadınlar için ise 54 olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanında emeklilik şartları arasında aynı zamanda prim gün sayısının tamamlanması ön plana çıkıyor. 5400 gün olan prim gün sayısının tamamlanması ve yaş şartının sağlanması ile birlikte emekli olma hakkı tanınıyor. Bu şartlar emeklilik için 10 yıldan daha az gün kalması şartı ile mümkün olabiliyor.

Bunun yanında eğer emeklilik için 10 yıldan fazla bir süre bulunuyor ise erkekler için 58 yaş kadınlar için ise 56 yaş süresinin doldurulması emeklilik için gerekebiliyor. Temel olarak farklılaşmanın ana nedeni 1 Mayıs 2008 yılından sonra işe girmek olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde 2008 yılından sonra işe girenlerin kesintilerinin yanı sıra aynı zamanda emeklilik ile ilgili daha farklı prosedürlerin ön plana çıktığı görülüyor.

BAĞKUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

Yapılan zamlar ile birlikte BAĞKUR emekli maaşlarının 1.600 TL civarında olması bekleniyor. Aynı zamanda bu maaş pirim gün sayısı ve diğer özelliklere göre değişebilmekle birlikte en düşük olarak bu maaş geçerli oluyor. Günümüzde BAĞKUR maaşlarının en düşük bu şekilde olduğu görülüyor.

BAĞKUR Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden e devlet ile giriş yaparak BAĞKUR emekli maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi yeterli oluyor. Aynı zamanda bu tür işlemleri yapabilmek için ziraat mobil bankacılık uygulaması da önemli bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde maaş bilgisini ve yatıp yatmadığını görmek için internet siteleri ve çeşitli uygulamalar ön plana çıkıyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme