Baz Kavramının Önemi Nedir? Enflasyon ile Bağlantısı Nedir?

rapor-hesap-vergi-89
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baz’ı kısaca tanımlamak gerekirse TDK’ ya göre, “genel” demektir. Ekonomik anlamda baz referans alınan yıl-ay, büyüme gibi rakamların, karşılaştırılıp istenen yıl ve aya göre enflasyon rakamlarıyla kıyaslanmaktan kaynaklanır.

Baz Etkisi Nedir?

Baz etkisi iki dönem arasındaki değişimlerdir. İki dönem arasındaki değişime referans olarak alınan normalden yüksek veya az olması durumunda döneme yansıyan etkilileri ifade eder. Yani iki yıl arasında olan fiyatlandırma konusunda az veya çok olduğunu hesaplamaya baz etkisi denir.

Kısa bir örnek vermek gerekirse şu şekil açıklanabilir; 3 yıl önce 2000 birim üreten bir şirket, geçen yıl 1000 birim üretmiş olsun. Bu durumda şirket %50 küçülmüştür, bu yıl ise tekrardan 1000 birim üretirse büyümesi %100 olacaktır.

Baz Etkilerinin Tüketicilere Yansıması

2018 yılında başlayan gıda ve döviz kuru olmak üzere, zamlara tüketiciler bir hayli şaşırmakta. Tüketici enflasyonu 20,30 ile tanımlanıyor. 2018 yılının sonlarına doğru, özellikle gıda olarak yüksek bir zam artışı olmakla birlikte tüketiciler bu durumdan oldukça mağdur kalıyor. Türk lirasının değer kaybetmesi üzerine başta mal ve enerji olmak üzere alt gruplara ayrılmıştır. Türk lirasındaki bu önem kaybı fiyatlamaları olumsuz bir etkiye neden olmuştur.

Neden Enflasyon Oranı Düştüğü Fiyatlandırmalar Artıyor?

Halkımızın böyle düşünmesi gayet doğal çünkü enflasyon oranı düştüğü halde fiyatlama konusunda zamlar bir hayli artmaya devam ediyor bunun nedeni de her şeyden önce hâlâ son derece yüksek bir enflasyon oranı ile karşı karşıyayız. Merkez Bankası’nın hedeflediği yüzde 5’lik enflasyon oranının üç katı olan bir oranı düşüş olarak düşünülmesi için söylenilecek bir yanı yok.

Bir diğeriyse  %25 gibi çok daha yüksek oranlarından daha aşağı inişlere gelinmiş durumda. Eylül 2019’da 418 üründen; 42 ürünün ortalama olarak fiyatlarında bir değişim bulunmamakla birlikte, 292 ürünün ortalama olarak fiyatlarında artış ve 84 ürünün ortalama olarak fiyatlarındaysa düşüş gerçekleşti. Ancak ekonominin tam olarak düzelmesi için yapılması gereken emekçi halkın satın aldığı malların daha ucuza satılmasından çok basit bir matematik hesabının sonucu olarak “baz etkisi” karşımıza çıkıyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme