BDDK’dan Flaş Açıklama

BDDK'dan Flash Açıklama
BDDK'dan Flash Açıklama
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından son dakika flaş bir açıklama yapıldı. Yapılan bu son dakika açıklaması ile birlikte bütün Bankalar artık müşterilere bazı soruları ne yazık ki sormayacak. BDDK tarafından uzun bir zamandır yürütülen bu önemli çalışma sonrasında çok sayıda soru sorulamayacak. Güvenlik açısından alınan bu tedbir sayesinde banka müşterileri rahat edecek.

Banka Güvenlik Sistemi Değişiyor

Bankaların müşteri temsilcileri ile yapılan görüşmelerde müşterilere güvenlik açısından önemli sorular yöneltiliyordu. Elektronik alanda ki bankacılık hizmetlerinin, kimlik tespitinde belirlenen tarihten itibaren artık müşterinin nüfus cüzdanı bilgileri ve anne kızlık soyadı kesinlikle sorulmayacak. Bu soruların yerine ise yeni çipli kimlik kartları ile biyometrik veriler tercih edilecek.

Yapılacak olan işlemde yer alan güvenlik konusundan da bankalar sorumlu hale gelecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık işlemlerinin daha pratik bir sistemle devam etmesi için çok farklı yeni bir adım atarak dikkat çekti.

BDDK'dan Flash Açıklama

Bankalarda Soru Sorulmayacak

Elektronik bankacılık sistemleri hizmetlerinde müşterinin kimliğini tespit etmeyi sağlayan uygulamalarda birçok yeni değişiklik yapıldı. Artık müşterilerin kimliğinin tespit edilmesi işleminde kimlik bilgileri ile anne kızlık soy ismi hiçbir durumda kullanılamayacak ve geçmeyecek.

Bankalar artık müşterilere bu tarzda olan soruları sormayacak. BDDK uzun zamandır bu sistem üzerinde çalışmalar yapıyordu. Yapılan bu çalışmalar nihayet bir karara bağlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankacılık işlemlerinin daha hızlı ve daha basit bir şekilde devam etmesi için yeni bir karar aldı. Elektronik ortamlarda yürütülen bankacılık hizmetlerinde müşterinin kimliğini tespit etmeye yarayan uygulamalarda değişiklik yapıldı.

Güvenlik Konusunu Bankalar Yönetecek

Alınan bu kararla birlikte güvenlik konusundan bankalar sorumlu olacak. TRT Haber kanalında açıklanan habere göre yapılan düzenlemeyle beraber kimlik doğrulama esnasında yeni çipli kimlik kartları, pin kodları ve biyometrik veriler ele alınacak.
Kimlik doğrulama süre zarfında ise güvenliği bankalar denetleyecek. Müşterilere ait olan doğrulama bilgileri sadece müşteriye has olacak bu sayede asla taklit olayı yaşanmayacak. Mobil cihazlar üzerinden de uygulama için ileti gönderilmeyecek.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme