Bebeğinizin Ek Gıdaya Başlama Vakti!

Ek_gida_beslenme_icerikleri_2
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeklerimizi dünya geldiği andan itibaren anne sütü ve formül mama ile beslemek için tüm özverimizi kullanırız. Çünkü onlar bizim en kıymetli varlıklarımız. Dünya hayatına uyum beslenme ile başlar. Bunu unutmamak gerekir. Anneler yavruları için hep en doğru, en doğal, en katkısız besinin arayışındadır. İşte ek gıdaya geçiş dönemi de anneler ve bebekleri için bir o kadar hassas ve önemli bir gelişim vaktidir. Şimdi sizlerle ek gıdaya geçiş dönemi ile çok önemli ve güzel bilgiler paylaşacağız.

 

Ek Gıda İçin En Doğru Zaman

Anne sütü veya formül mama ile beslenen bebeklerde 6.ay, ek gıda dönemine başlamaya uygundur. Fakat doktorunuzun önerileriyle daha erken başlanabilir. Burada önemli olan doktorunuzla iş birliği içinde olup, doğru zamanı yakalamak. Ek gıdaya geçen bebekler, sebze ve meyveleri püre şeklinde yemeye başlamalıdır.

2 adımda bebeğinizin ek gıdaya başlama zamanı | İlk Adımlarım

Henüz dişleri olmayan bebeğinize, katı gıdalar vermek son derece tehlikelidir. Bebeğinize, ek gıdaya geçerken alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini gözlemlemek için3 gün kuralı uygulayabilirsiniz.  Bebeğinizin bu dönemi sorunsuz geçirmesi için son derece önem arz eder. Bebeklerde ek gıdaya geçiş birçok anneyi tereddütte bırakan bir konudur. Unutmayın siz ne kadar kararlı ve bilinçli olursanız bebeğinizde bu dönemi rahat geçirir. Bu dönem ile ilgili bazı altın kural tavsiyeler…

 

  • Bebeğinizi kesinlikle yemek yemeğe zorlamayın.
  • Üç gün kuralını uygulayıp alerjik reaksiyon gelişip gelişmediğini kontrol edin.
  • İlk dönemler de ağır baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.
  • Diş çıkarma dönemlerin de bebekler de ek gıda reddi yaşanabilir. Şayet ek besini reddeden bebeğinizi zorlamazsanız, ara verip daha uygun bir zamanı yakalayarak daha kolay bir geçiş yaşayabilirsiniz.

 

Bebeğiniz Ek Gıdaya Geçişte Ne Yemeli?

Özellikle kaçınılması gereken besinlerin başında; yumurta beyazı, süt, bal, şekerli gıdalar, yer fıstığı, çilek gelir. Çünkü alerjik reaksiyon riski yüksek gıdalardır. Aşırı gaz yapıcı nohut, mercimek, fasulye gibi yiyecekler, ek gıdaya geçiş döneminde mümkün olduğunca kaçınılması gereken besinlerdir.

Bebeklerde Ek Gıda Süreci Başlıyor: Uçak Geliyooor | Bebek Beslenmesi

Bebeğinizin 6.ayına girdiğinde hala alacağı besinin anne sütü olması gerektiği unutulmamalıdır. Bebeğinizin bu dönemlerdeki beslenme alışkanlığı tüm hayatı boyunca damak zevkini ve sağlıklı beslenmesini etkiler. İşte size ek gıdaya geçişte yardımcı olabilecek sabah, öğlen, akşam menü  önerileri…

  • Kahvaltısında yumurta sarısı, tuzsuz peynir, katkısız bebe bisküvisi ve kıvam alması ve besin değerinin artması için anne sütünden faydalanabilirsiniz..
  • Öğlenleri sebze püresi, sebze çorbası bebeğiniz için doğru bir seçim olacaktır.
  • İkindi öğünlerinde, doğal probiyotik kaynağı olan ev yapımı yoğurdu tercih edebilirsiniz.
  • Akşamları protein ağırlıklı gıdaları yine sebze püreleriyle birleştirip besleyici bir öğün olarak verebilirisiniz.
  • Uykuya dalmadan önce anne sütü, formül mama ile geceleri rahat bir uyku uyumalarını sağlayabilir ve gönül rahatlığı içerisinde sağlıklı bir bebek büyütmenin tadını çıkartabilirsiniz.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!