Bilgisayarda Depolama Tasarrufu Yapmak Sizin Elinizde! İşte Bilinmesi Gerekenler!

indir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yüksek çözünürlüklü videolar, daha iyi deneyim sağlayan oyun ve uygulamalar sebebiyle bilgisayarlardaki depolama alanları kolay bir şekilde de dolabilir. Bu nedenle bilgisayar alışverişi sırasında sabit disk ile ilgili bilgiler araştırılmaya başlandı. Kullanıcılar genellikle disk kapasitenin kolay bir şekilde dolmasını istememe sebebi ile depolama tasarrufu konusunda araştırmalar yapmaya başladı. Bu konuda kullanıcılara sunulan çeşitli yöntemler bulunuyor.

Disk Temizleme

Windows tarafından geçici dosyalar ve önemsiz veriler konusunda disk temizleme işlemi yapan bir araç bulunuyor. Bilgisayar penceresi üzerinden sabit sürücülerin birine sağ tıkladıktan sonra özellikler seçeneğine erişmek disk temizleme işlemi için kullanılan işlemlerden birisidir. Aynı zamanda başlat menüsü üzerinden de disk temizleme araması yapmak bu aracı hızlıca çalıştırır.

Kullanıcılar bu araç sayesinde geçici dosyaları ya da geri dönüşüm kutusunu temizleyerek depolama alanında kolaylık ve tasarruf sağlayabilir.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırmak

Aynı zamanda bilgisayardaki gereksiz uygulamaları kaldırmak da tasarruf etmenin yöntemlerinden birisidir. Yeni bir bilgisayar alındığında veya Windows 10 kurulumu yapıldığında kullanıcılar birçok farklı uygulama ya da oyun indirerek kısa sürede depolama alanını doldurabiliyor. Bu kapsamda işe yaramayan uygulamaları kaldırmak için başlat menüsü üzerinden program ekle veya kaldır seçeneği ile kullanılmayan uygulamaları hızlıca kaldırmak mümkündür.

Depolama Alanı Analizi

Depolama birimi üzerinde hangi dosyaların daha çok yer kapladığını görmek amacıyla analiz programından faydalanmak mümkündür. Böylelikle sabit diskin taranması ile birlikte hangi dosyaların daha fazla yer kapladığı öğrenilebilir.

Geçici Dosyaları Temizlemek

Windows tarafından sunulan disk temizleme aracı oldukça başarılı olmakla birlikte diğer programların kullandığı geçici dosyaları sildiği söylenemez. Chrome gibi web tarayıcılarında gereksiz verileri temizlemek gerekir. Bu nedenle yardımcı programlar sayesinde küçük bir tarama yapılarak gereksiz dosyaları temizlemek mümkün olabilir.

Tekrarlanan Dosyaları Bulmak

Kullanıcılar farkında olmasa da bilgisayarlar tarafından aynı dosyalar birkaç farklı kopya ile bulunabilir. Bu durumda depolama alanı gereksiz yere dolmaktadır. Kullanıcılar bu kapsamda depolama birimini tarayarak aynı dosyaların gereksiz kopyalarını silebilir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme