Bilim Adamları Uyarıyor! Kesinlikle Dikkat Edin

virüs
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019’un sonlarından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan covid-19 salgını henüz bitmemişken bilim insanlarından yürekleri ağıza getiren açıklamalar geldi. Dünyanın, ölüm oranı yüzde 75’lere kadar ulaşacak yeni bir salgını tetikleyebilecek Nipah virüsü tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu bildirildi.

 Bilim Adamlarından Ardı Ardına Gelen Nipah Uyarısı

Dr. Rebecca Dutch İngiliz The Sun gazetesine bazı değerlendirmelerde bulundu. Nipah virüsünün (NiV),covid-19 sonrası bir başka salgına neden olabileceğini ve bu virüsün ölüm oranının covid-19 virüsü ile karşılaştırılamayacak kadar yüksek olduğunu söyledi. Ölüm oranları %45-75 arasında değişebilir dedi. Bu oranın Kovid-19’daki ölüm oranlarından çok daha yüksek olduğunu belirtti. Bir diğer açıklama da Dr. Melanie Saville’dan geldi.

Dünyayı çok daha kötü günlerin beklediğini söyleyen Dr. Melanie Saville insanlara covid-19’u mumla aratacak yeni ve çok daha güçlü bir salgının beklendiğini söyledi. Bu tarz bir duruma karşı hazırlıklı olunması konusunda uyarıda bulundu. Bir başka açıklama da çevreci yazar ve hayvan kaynaklı hastalıklar uzmanı John Vidal’den geldi. İnsanlığın Kara Veba ayarında yeni bir salgınla karşılaşması olasılığının olduğunu belirtti. Ve salgın fark edilip ülkeler önlemlerini alana dek milyonlarca insanın ölebileceğini söyledi.

Belirtileri Neler?

Oldukça ağır ve öldürü semptomlar taşıyan Nipah virüsünün en belirgin belirtileri şu şekilde: Şiddetli beyin ödemi, nöbetler ve kusma. Ancak Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yaptığı açıklamaya göre hastalık semptom olmadan da seyredebiliyor ve çok ciddi solunum problemlerine ve beyin iltihabı oluşumuna sebep oluyor .Nipah virüsünün kuluçka süresi 45 gün sürebiliyor. Bu süreçte bulaşma olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Nipah virüsünün uğrayacağı sayısız mutasyonlar ile hızlıca yayılabileceği söyleniyor. Nipah’ın yarasa ve virüslü mango yiyen domuzlar aracılığı ile insanlara bulaştığı biliniyor. DSÖ tarafından dünya için en tehlikeli virüsler arasında yer alan Nipah virüsünü önleyecek bir aşı henüz bulunmuyor. Hastalık bulaşan kişiyi tedavi etmek için işe yarar bir ilaçta yok. İlaç şirketlerinin bu hastalık için uygun ilaçları üretmesi bekleniyor. Şimdilik Nipah virüsü tedavisinde semptomatik yoğun ve genel tedavi kullanılıyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme