Bilim İnsanlarından Büyük Gelişme! Empati Kurabilen Robot

Bilim İnsanlarından Büyük Gelişme! Empati Kurabilen Robot
Bilim İnsanlarından Büyük Gelişme! Empati Kurabilen Robot
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları yaptıkları son şey ile bütün dünya tarafından konuşulmayı başardı. Seviyeye en yükseklere çıkarmayı başaran bilim insanları empati kurabilen bir robot geliştirdiler. Aynı zamanda bu robotu yapan ilk kişi olduklarını iddia ediyorlar.

Robot teknolojisinde yapay zekânın çok büyük bir kayıp bulunuyor. Son yıllarda robot ile ilgili pek çok bilimsel çalışma yapıldı. Zaman geçtikçe robot teknolojisi ile ilgili gelişmeler devam ediyor.

Başkalarının duygularını ve düşüncelerini anlayabilme ve buna karşılık cevap verebilme özelliğine sahiptir. Empati yeteneği olmasından kaynaklı olarak son derece duyarlı bir robot olmaktadır. Deneyimleme eylemine de sahip olmaktadır.

Yapılan onca zeki robota göre çok daha ileri bir noktada kabul ediliyor. Böyle bir teknolojinin nasıl geliştirildiği hala uzun uzun düşünülüyor. Dünya gündemine bomba gibi düşen bir haber oldu. Aynı zamanda sosyal medya kullanıcıları tarafından da  sevilen konulardan biri oldu.

Empati Kuran Robot Geliştirildi

Bilim İnsanlarından Büyük Gelişme! Empati Kurabilen Robot

New York’ta Columbia Üniversitesi’nde empati kurabilen bir robot geliştirildi. Şimdiye kadar çıkılabilecek en yüksek noktaya çıktılar. Uzmanlar robotta empati unsurlarını yerleştirdiklerini söyledi. Aynı zamanda hala testleri ve çalışmalara devam ettikleri de söyleniyor.

Geliştirilen robotlar Birbirlerini çok uzun süredir tanıyormuş gibi empati kurabilir ve onlar birbirlerinin hareketlerini tahmin edebilirler. Kulağa inanılmaz geliyor. Bir bilenin hareketini bile empati yoluyla anlayabiliyorlar. Şimdiye kadar robot teknolojisinde en üst düzey teknolojilerden biri oldu.

Empati Kuran Robotun Deney Aşamaları

Empati kuran robot yapılırken deney aşamalarında farklı bir yol izlendi. Robotu ilk olarak bir çocuk parkına bıraktılar. Daha sonra kendisine en yakın olan yeşil daireyi aramasını programladılar. Daireyi arayan robotu gözlemlemesi için bir başka robot görevlendirildi. 2 saat boyunca bu robotu izledi.

Bu süreçten sonra diğer robotu nasıl hareket edeceğini yüzde 99 oranında tahmin edebiliyor. Yani gözlem yöntemi ile empati kurma özelliği aşılanmış oldu. Gözlemci arayan da bunu izlerken kendisini onun yerine koydu. Böylece empati duygusu yüklenmiş oldu. İzlenebilecek en ilginç yollardan birini tercih etmişlerdir. Empati kurabilen robot insanların ilgi odağı haline geldi.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme