Bisikleti Neden Hayatımıza Almalıyız

Bisikleti Neden Hayatımıza Almalıyız
Bisikleti Neden Hayatımıza Almalıyız
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Motorlu taşıtların hayatımıza getirdiği kolaylıklarla birlikte birçoğumuz bisikleti unutmuş durumdayız. Oysa bisiklete binmenin nimetleri saymakla bitmez. Vücudun neredeyse tüm kas gruplarını çalıştıran, eklemleri sağlamlaştıran, ruh sağlığına da iyi gelen bisiklet; hepimizin hayatında olmalıdır. Şimdi maddeler halinde daha detaylı olarak bakalım.

 • Kas gücünde artış
 • Vücut esnekliğinde artış
 • Eklem hareketliliğinde artış
 • Kardiyovasküler zindelikte artış
 • Stres seviyesinde azalma
 • Postür düzelmesi ve daha iyi bir duruş
 • Koordinasyon ve refleks gelişimi
 • Daha güçlü kemikler
 • Vücuttaki yağ oranının azalımı
 • Bazı hastalıkların önlenmesi ve yönetilmesi
 • Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sorunlara iyi gelme

Gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Bisiklete binmek kalp sağlığınızı güçlendirir, nabzınızı düzenler ve akciğerlerinizi daha iyi hale getirip daha sağlıklı nefes alıp vermenizi sağlar. Bununla birlikte obezite ve kilo kontrolünüzde yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada düzenli şekilde 1 sene bisiklet süren bir insanın; vücudundaki 5 kilo yağdan arındığını ortaya koymuştur.

Çevreye Yararı ve Ekonomik Getirisi

Bildiğimiz üzere motorlu taşıtların zehirli gaz salınımları atmosferimizdeki ozon tabakasını delip güneşin zararlı ışınlarını içeriye alıyor. Fakat bisiklete binerek bunu yok edebilirsiniz. Gelecek nesillerimize yeşil ve mavi bir dünya bırakmak için hepimiz bir şeyler yapabiliriz be buna bisiklete binerek başlayabiliriz. Ekonomik getirisine gelecek olursak; bir bisikletin otomobile ve motosiklete göre fiyatı aşırı ucuzdur. Yakıt parası, bakım parası, vergisi gibi hiçbir ekstra ücreti yoktur. Park yeri maliyeti ve sorunu gibi bir sorunla da karşılaşıyorsunuz. Kısacası her yönden ekonomik bir taşıt.

Psikolojik ve Refleks Etkisi

Düzenli bisiklete binen insanların ruh sağlığının daha iyi olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Kendi beden gücünüzle hareket etmeniz ve tamamen size bütünleşen bu pedal makinesinin mutlu etme sebebi; bütün kontrolün sizde olduğunu hissettirmesidir ve basit olmasıdır. Ayrıca spor yapan bir vücutta mutluluk hormonu dediğimiz endorfin hormonu salgılanır.

Refleks gelişiminde şüphesiz bir numara olan bisiklet; bütün duyularınızın yüksek seviyede çalışıp çevreyi, bisikleti, trafiği, zemini ve oluşabilecek diğer etkenleri taramakla adeta bir refleks canavarına dönüşür. Bisiklet dışı gündelik hayatınızda yüksek reflekslerinizle farkınızı ortaya koyarsınız.

Sonuç olarak spora her vücudun ihtiyacı vardır. Bisiklet sürmek dediğimiz eylem spor ile çok fazla avantajı birleştirebileceğimiz mükemmel bir eylemdir. Kısa mesafeli ulaşımlarınızda kesinlikle bisiklete binmenizi tavsiye ediyoruz. Farkı çok kısa bir süre içinde göreceğinize eminiz. Kendiniz için, gelecek nesiller için, doğamız için, bisiklete binin.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme