Bluetooth Kulaklık’ta Olması Gereken 5 Önemli Özellik 

Bluetooth Kulaklık’ta Olması Gereken 5 Önemli Özellik 
Bluetooth Kulaklık’ta Olması Gereken 5 Önemli Özellik 
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bluetooth kulaklıklar iki cihazı birbirine bağlayan kablosuz teknolojilerden biridir. Kulaklığı telefona veya bilgisayara kablosuz olarak bağlayan ve sesin kulaklığa iletilmesini sağlayan bir teknolojiye sahiptir. Bluetooth destekleyen cihazlarda kullanılabilen bu kulaklıkların kulak için veya kulak dışı olan modelleri vardır. Telefonunuza sınırlama olmadan bu kulaklıkları bağlayabilir ve rahat bir şekilde şarkı dinleyebilir, film izleyebilirsiniz. Özellikle yolculuk yaparken kablo karmaşasından kurtaran bu kulaklıklar büyük bir konfor sağlıyor.

Şarj edilebilir olan kulaklıklar aldığınız modele göre farklı sürelerde şarj oluyor. Bluetooth kulakların farklı özellikleri vardır ve satın almadan önce bu özelliklere dikkat edilmelidir. Kulaklıklar alınırken dikkat edilmesi gereken özelliklere bakıldığında bunlar, bağlantı yapılacak cihazla uyumları, ses çıkış özellikleri, tasarımı, menzili, batarya dolumu ve kullanım süresi, pil ömrü, frekans aralığı, aynı anda kaç cihaza bağlanabileceği, dahili depolaması, markası, tuş fonksiyonları olarak sayılabilir.

Bağlantı Yapılacak Olan Cihazla Uyumu

İlk olarak kulaklık alınmadan önce, kullanılacak cihazın özelliklerine uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. Özellikle telefonlarda kullanılan bu kulaklıklar alınırken telefonunuzun bluetooth bağlantısı olup olmadığına bakmalısınız. Aynı zamanda mikrofon setiyle birlikte alacağınız kulaklıklar da kolaylık sağlayacaktır. Bluetooth bağlantısını açarak eşleştirme yaptığınız kulaklıkları ilk seferden sonra cihazınız otomatik olarak bağlanacaktır. Ancak bilinmesi gereken şey bluetooth açık olan telefonların şarjlarının daha çabuk biteceğidir.

Bluetooth Kulaklıklarda Ses Çıkış Özellikleri

Bluetooth kulaklık modellerinde mono ve stereo olmak üzere iki farklı ses çıkış özelliği bulunur. Bunlardan hangisini alacağınıza karar verirken ise dikkat etmeniz gereken şey mikrofon isteyip istemediğinizdir. Mono ses çıkışı özelliğine sahip olan bluetooth kulaklar telefon üzerinden arama yapmanızı ve konuşmanızı sağlayacak mikrofon özelliğine sahiptir.

Stereo ses çıkış özelliği bulunan kulaklıkların iki kulaklığı vardır ve hem arama hem de müzik dinlemek için üretilmiştir. Kısaca mono özellikteki kulaklıklarda arama yapılırken stereo özellikteki kulaklıklarda hem arama hem de müzik dinleme yapılabilir. Bluetooth bağlantısını destekleyen telefonlar A2DP olarak bilinir ve stereo Bluetooth desteğine sahip değildir. Müzik dinlemek de istiyorsanız telefonunuzda bu özelliğin olduğunu bilmelisiniz.

Kulaklık Tasarımı

Bluetooth kulaklık, farklı ortamlarda kullanılacak şekilde farklı özelliklere sahip olarak üretilir. Mono bluetooth kulaklık, kulağa oturan ve tek bir kulağa takılan kulaklık modelidir. Daha güvenli taşınabilir ve kulağa tam oturur. Aynı zamanda kulak arkasına takılan bir halkaya sahiptir. Bu halka rahatsız edici olabilir. Bu yüzden modeller arasında seçim yaparken buna dikkat etmelisiniz. Bluetooth kulaklıklardan stereo özellikte olanlar ise halkayla kulak içine bağlanan kulaklık modelleridir. Kulağa tam oturacak şekilde büyük petlere sahip olan ve tek tek takabileceğiniz bağımsız kulaklıklardan oluşabilen modeller olabilir. Kendinize uygun tasarımı seçmeniz, rahatlığınız ve kulaklıktan alacağınız verim açısından önemlidir.

Buna karar verirken kulaklığı nerede kullanacağınız da önemlidir. Örneğin araba sürerken kullanacağınız kulaklık tekli modeller olabilir. Bunların mikrofonu sayesinde araç kullanırken arama yapabilir ve güvenli bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar mono kulaklıklardır ve spor yaparken de kullanılabilir.

Bluetooth Kulaklıkların Pil Ömürleri

Bluetooth Kulaklıkların Pil Ömürleri

Bluetooth kulaklıklarda pil ömrü de çok önemlidir. Özellikle bir yere gidip gelirken çok fazla müzik dinliyor veya başka amaçlarla bluetooth kulaklık kullanıyorsanız uzun süre kullanabilmeniz için şarjının ne kadar dayandığı önemlidir. Pil ömürleri müzik dinleme süresine göre değişir. Bu kulaklıklar satın alırken üzerlerinde bekleme sırasında veya müzik dinlerken şarjlarının ne kadar dayanacağı belirtilir. Bir kulaklık ortalama 9-10 saat boyunca müzik keyfi sunabilir. Ancak bu modelden modele farklılık gösterecektir. Beğendiğiniz kulaklığın ne kadar süre kullanım vadettiğine bakılmalıdır.

Su Geçirmez Özellik

Bluetooth kulaklıklar genel olarak dışarıda yürürken, spor yaparken veya işe gidip gelirken yoğun olarak kullanılır. Hava şartlarında bozulmaması için de su geçirmez özellikteki kulaklıkların tercih edilmesi önemlidir. Yağmurlu bir havada takacağınız kulaklık tek kulak da olsa, kulak içi de olsa ıslanmaya karşı dayanıklı olmayabilir. Kullanım durumunuza göre su geçirmez özellikteki kulaklıkları tercih etmeniz gerekebilir. Bluetooth kulaklığı dışarıda kullanacaksanız mutlaka bu özelliğe sahip kulaklıkları tercih etmelisiniz. Ancak genel olarak evde veya ofiste kullanacaksanız ve daha makul bir kulaklık arıyorsanız su geçirmez özelliğinin olması şart değildir.

Bluetooth Kulaklıklarda Çekim Gücü

Bluetooth kulaklıklar, kablosuz bağlantı sağladığı için çekim güçleri de önemlidir. Çekim gücü dediğimiz şey kulaklığın telefona veya bilgisayara ne kadar uzaklıkta bağlı kalabileceğidir. Örneğin bilgisayarınıza bağlayacağınız kulaklık ile müzik dinlerken bilgisayarı farklı bir odada bırakıp başka bir odaya geçerseniz kulaklıktan ses gelmesi önemlidir. Bu yüzden çekim gücünün fazla olması bu tür durumlarda önemli oluyor.

Diğer Önemli Özellikler

Bluetooth kulaklıklarda frekans aralığı denilen şey sesteki ince detayları hissetmenizi sağlar. Frekans aralığının geniş olması sesin detaylarını daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu özellik bas ağırlıklı kullanımlar için düşük frekans, tiz ağırlıklı kullanım için yüksek frekanslı kulaklık seçilmelidir.

Aynı anda kaç cihaza bağlanabileceği çok önemli bir özellik olmasa da birlikte şarkı dinlemek istediğiniz kişiler varsa önemli olabilir. Birden fazla cihaza bağlanabilen kulaklıkları tercih ederek arkadaşınızla birlikte şarkı dinleyebilir veya film izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu tür kulaklıklar ile hem telefona hem de bilgisayara aynı anda bağlanabilirsiniz. Bu yönüyle bakıldığında kullanışlıdır diyebiliriz.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme