Çağımız Öğretmenlerinde Aranan Nitelik ve Donanımlar

Çağımız Öğretmenlerinde Aranan Nitelik ve Donanımlar
Çağımız Öğretmenlerinde Aranan Nitelik ve Donanımlar
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde eğitim artık hak olmakla birlikte bir zorunluluk haline gelmiştir. Eğitimin en önemli unsuru ise öğretmenlerdir. Özellikle pandemi döneminin etkisiyle öğretmenler bir dönüşüme girmiş farklı metodlar ve stratejiler geliştirme yollarına yönelmişlerdir. Peki öğretmenlerde aranan nitelikler nelerdir?

1- Alan Bilgisi

Öğretmenlikte en başta dersini verdiği konuda yetkin olmak aranan en önemli şartlardandır. Öğrencisine alanından az bir kısmını aktarsa bile bütünü gören ve ona göre aktarımını yapan öğretmen adeta süzgeç görevi görür. Üstte kalan öz bilgileri verir ve onu düşünmeye ve araştırmaya sevk eder.

2- Öğretim Yöntem ve Teknikleri

Eğitim psikolojisi, sınıf yönetimi, ölçme ve değerlendirme işlemleri gibi bilimsel eğitim yöntemlerini kullanmak öğretmeni sınıf ve okul ortamı içine dahil eder. Öğrenciyi tanımak onu istenilen şekilde eğitmek için önemlidir. Bilimsel yöntemler öğretmenin öğrenci hakkındaki soru işaretlerini gidermesi ona uygun olan edinimleri kazandırması ve onu doğru yönlendirmesi açısından öğretmen için zorunluluk arz eder.

3- İletişim Becerileri

Hepimiz öğrenci olduk ve hepimizin öğretmenleri vardı. En çok dinlediğimiz dersler hep en çok sevdiğimiz öğretmenlerin dersleri oldu. Öğrenciye dersi sevdiren de soğutan da öğretmendir kuşkusuz. Hiçbir sınıfta öğrenciler öğretmeni merak etmeden onunla iletişim kurmadan robotmuşçasına dersini dinlemezler. Bu merak öğretmenin öğrencisi ile iletişimi sağlamak için bir fırsattır. Öğretmen iletişim becelerilerini kullanarak öğrencisini hem etkilemeli hem sevgisini kazanmalı hem saygı duymasını sağlamalıdır. Öğrenci gözünde her yönüyle bu özellikleri kazanmış öğretmenin öğretemeyeceği hiçbir şey yoktur.

4- Eğitim Teknolojilerini Kullanmak

Bilgi ve İletişim çağında öğretmenler teknolojide bırakın geride olmayı ileride olmak zorundadırlar. Unutmayalım ki yeni kuşak kendilerine sunulan fırsatlarla birlikte bu çağı sonuna kadar yaşayarak okuldalar. Bir öğretmen hiçbir konuda öğrencisinden geride kalmamalı ki öğrencinin gözündeki büyüsünü kaybetmesin. Çağın getirdiklerine ayak uydurmak ve her geçen an kendini güncellemek öğretmenin en önemli vazifelerindendir.

5- Mesleğini Sevmek

“Öğretmenlik sevmeden yapılmaz.” derler. Gerçekten de öyledir. Öğretmen sadece okulda değil evde, sokakta, markette her an her yerde öğretmendir. Mesaim bitti demez çünkü o mesleğini yapmaz, yaşar.  Mesleğini sevmesi de bu açıdan önemlidir. Öğretmen mesleğini sevmediğinde onu yürütemeyecek, hiçbir tat almadığından zor gelecek ve onu yapamayacaktır. Mesleğini seven öğretmen onu hayatının tam merkezine yerleştirir ve mesleğiyle birlikte mutlu yaşar. Bu mutluluk ona mesleğini en iyi şekilde yapacak gücü verir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme