Cilt Lekeleri ile Baş Edemeyenler İçin Yepyeni Yöntemler!

hydrafacial-tedavisi-nasil-yapilir-rVjV_cover
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herkesin cildi kendisi için oldukça önem ifade eden ve görüntüsünün güzel olup olmaması psikolojikmen etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Bu sebeple cilt bakımına önem vermek herkesin asli görevlerindendir. Zira hem görünüşü açısından hem de daha sağlıklı olup uzun yıllar boyunca genç kalması açısından cilt tipine uygun olarak cilt temizliği ve bakımı mutlaka yapılmalı ve ihmal edilmemelidir.

Özellikle cilt lekeleri ciltte kaldığı müddetçe hem derinin yaşlanmasına hem de görüntüsünün gitgide değişmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple cilt lekeleri de önemsenmeli ve önlemi ilerlemeden alınmalıdır.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur

Cilt lekeleri bazen giderilmesi, bazen yaşın ilerlemesinden dolayı, bazen de aşırı sıcak ve soğuğa maruz kalmaktan dolayı meydana gelebilir. Hatta bazı kişilerde yenilen yemekler de alerjik etkiler meydana getirerek cilt lekelerine sebebiyet verebilir. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli husus cilt lekelerinin sağlık için tehdit oluşturmayacak olmasıdır.

Lekelerin sebebi her ne olursa olsun cilt üzerinde meydana gelen açık veya koyu lekelerin giderilmesi için birkaç basit yöntem vardır. Bu yöntemler sayesinde tahmine dildiğinden daha kısa sürede lekeler giderilerek cildin rengine tonu hatta pürüzsüzlüğü eski haline getirebilir.

En Çok Uygulanan Lazer Yöntemi

Cilt lekelerinin sebebi Her ne olursa olsun son zamanlarda onları gidermek için en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde de birçok farklı şekil bulunur. Örneğin ciltte koyu lekeler daha fazlaysa onların tedavi olması için lazerin yoğun nabız ışığı demeti kullanılarak koyu lekelerin giderilmesi ve siyah noktaların kırılması sağlanacaktır. Fakat bazı kişilerde koyu lekeler çok fazla olmayıp hafif açık renkli lekeler çoğunlukla lazerin yoğun etkisine de gerek kalmayabilir.

Peeling Yöntemi ile Lekelere Son

Cilt lekelerini gidermenin en kolay ve pratik yöntemlerinden birisi de peelingdir. Kimyasal   uygulanarak takriben 15 dakika kadar bekletilir ve daha sonra çıkartılır. Bu zaman zaman tekrarlanarak ciltteki lekelerin tamamen yok edilmesi hedeflenir. Fakat burada önemli olan husus peelingin cilt tipine uygun olup olmadığıdır. Zira bazı ciltler aşırı yağlı olup, bazıları kuru, hatta bazıları da bölgesel yağlı veya kuru yani karma cilt tipinde olabileceğinden dolayı cilt tipine en uygun olan Peelingin seçilmesi daha güzel sonuca ulaştıracaktır.

Tabii ki peleng denildiği vakitte akla sadece kimyasal peelinglerde gelmemelidir. Zira bazen doğal peeleng evde uygulanabileceği gibi aynı zamanda ciltte herhangi bir yan etkinin oluşmasını da engelleyecektir. Daha sağlıklı ve güvenli olan doğal peelenglerin tercih edilmesi daha uygun olur. Peeling yöntemi sadece ciltteki lekeleri gidermek ile kalmayıp aynı zamanda cilt tonunun olduğu seviyeden daha fazla açılmasını ve cildin sıkılaşmasını da sağlayacaktır.

Doğal Yağlarla Masaj Tekniği

Ciltteki lekeleri gidermek için bir diğer seçenek ise hem evde uygulanabilecek hem de herhangi bir yan etkisi olmayacak olan doğal yağlarla masaj yapma yöntemidir. Cilt tipinize uygun olan ve leke giderici özelliğe sahip olan yağlar sayesinde düzenli kullanım sonucunda hem cildiniz yenilenir ve esnekleşir, hemde daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Eski zamanlardan beri tereddüt etmeden kullanılan ve tercih edilen bu yöntem haftada bir kez uygulandığında ciltteki lekelerin zamanla kaybolduğunu göreceksiniz. Fakat bu zamanlarda dikkat edilmesi gereken husus yağ ile masaj yapıldıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaktır.

Dikkatli Beslenme

Cilt lekelerinin sebepleri birbirinden farklı olduğu için eğer lekeler yiyecek ve gıdalardan dolayı oluşuyorsa, dikkatli beslenme sayesinde lekelerden kurtulmak mümkündür. Öncelikle dermatolog ya  da cilt uzmanına giderek mutlaka muayene olmak gerekir. Muayene ve kontrol sonrasında uzman kişinin yönlendirmesine göre bir yöntem uygulamak daha hızlı ve güzel sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Cilt bakımı basit görülmemeli ve cilt tipi hakkında detaylı bilgi edindikten sonra bakım yapılmalıdır.

Aksi halde farklı sonuçlar meydana gelerek ters etki oluşabilir. Bu sebep hangi yöntem uygulanacaksa uygulansın, cilt tipine ve yapısına, hatta lekelerin boyutuna ve çeşidine göre uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir. Buda ancak bu konuda eğitim almış ve uzman olan kişilerin tavsiyesi ve kontrolü altında tedavi ya da cilt bakımı yapmakla mümkün olacaktır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme