Çinli Baudi Sürücüsüz Robot Taksi Hizmetini Başlattı

indir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çinli arama motoru ve teknoloji şirketi Baidu, ülkede sürücüsüz bir taksi hizmeti olan Robotaxi’yi ticari olarak piyasaya sürmüş durumdadır. Çalışmaları korona virüs salgı ile hız kazanan araçların test sürüşleri yapıldı. Korona virüs salgının başladığı yer olarak bilinen Çin’de bu virüs kaynaklı çok sayıda ölümler meydana gelmişti. Birçok ülke korona virüs ile mücadelesini sürdürse de son aylarda Çin’de hayat normale dönmeye başlamış durumdadır.

Normalleşme sürecinin başlamış olduğu Çin’de, 2018’de üretime ve test edilmeye başlayan sürücüsüz taksilerin yeniden ortaya çıkmasına neden oldu. Baidu, Google’ın önünde %54,3’lük bir pay ile Çin arama motoru pazarında büyük bir paya sahip önemli bir şirkettir. Aylarca süren test aşamalarının nihayetinde, Baidu sürücüsüz “Robotaxi” hizmetini başlatma kararı aldı.

Çinli Baidu, şoförsüz robot taksi hizmetini başlattı | Bip SEO

Tasarlanan Sürücüsüz Taksi Kullanıcılara Güvenli Bir Sürüş Yaşatıyor

 

Baidu hizmetlerini kullanacak yolcuların, aracı telefon ile ulaşmaları için “Apollo Go” adlı bir mobil uygulamasını telefonlarına yükleyerek kullanmaları gerekmektedir. Araç geldiğinde, uygulama üzerinde bulunan veriler ile araç üzerindeki veriler karekod yardımı ile eşleşmesi sağlanır. Ardından istenilen noktaya gelen araç yolculara kapıyı açmasıyla birlikte yolculuk başlanmış olur.

Bu sürücüsüz taksiyi kullanmak isteyen yolcular 30 yuan, bir başka deyişle, yaklaşık 38 TL ücret ödenmesi söz konusudur. Baidu, birkaç senedir araç üzerinde geliştirme ve deneme çalışmaları üzerinde çalışmaktaydı. Baidu’nun sürücüsü bulunmayan araç filosunda beş yüz otonom araç bulunduğu belirtilmektedir.

İlerleyen Süreçte Başka Kentlerde de Sürücüsüz Araçlar Kullanılacak

 

Şu anda on sürücüsüz araç ile sekiz farklı alanda kullanıcılara hizmet sunan Baidu, ilerleyen zamanlarda başka kentler de sürücüsüz araçların devreye gireceğini belirtmektedir. Baidu, Pekin’in pek çok semtinde test sürüşleri yaparak sürücüsüz taksinin işlevlerini test etmekteydi.  Baidu Çin’de hizmet sunan en büyük arama motoru olmasının yanında pek çok internet tabanlı hizmeti sağlamaktadır.

Ücretli sürücüsüz taksiler hizmete başladı - ShiftDelete.Net

Baidu Şirketinin Otonom Sürüş Teknolojisi Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı olan Vang Yünpıng, insansız araç uygulama hizmetlerinin tanıtılmasının, otonom sürüşün ticarileştirilmesi bakımından büyük bir ilerleme olarak görüldüğünü söyleyerek başarılarından bahsetti. İlerleyen zamanlarda çeşitli kentlerde de faaliyete girmesinin ardından ticari anlamda büyük kazançlar sağlanabileceği düşünülmektedir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!