Çocuklar Aile İlişkilerinde Nasıl Etkileniyor? Ebeveynler Bu Noktalara Dikkat Etmeli

960x505-ideal-anne-baba-tutumu-ne-olmali-1515152456732
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyaya gelen her bireyin belirli olan tek özelliği ailesidir. Bir insanın sahip olduğu aile; onu en çok etkileyecek, değiştirecek, biçimlendirecek bir etkendir.

Ailelerin ve Çocukların Özellikleri

 

Her birey, ailesinden istese de istemese de bir parça taşır. Ailesinden bir parça taşıması demek, aile üyeleriyle aynı özelliklere sahip olması demek değildir. Aksine, aile üyelerinden gördüğü ve kendi karakterine uymayan kişilik özelliklerine sahip olması da aslında onun ailesinden bir parça taşıdığı anlamına gelir. Bundan dolayı da aileler, çocuklarının karakterlerinin şekillenmesinde çok önemli bir role sahiptir.

Çocuklar Ailelerinden Nasıl Etkilenir?

Çocuklar, bebeklikten itibaren ailelerini sürekli gözlemlemektedirler. Konuşmaları, yürümeleri ve bunun gibi şeyler aslında hep ailesini taklit ederek yaptığı eylemlerdir. Ebeveynler, çocuklarına sadece konuşmayı veya yürümeyi öğretmekle sorumlu değildir. Bir çocuğa aile olmak, büyük bir sorumluluktur ve bunun farkında olan insanlar bu dünyaya bir çocuk getirmelidir. Aksi takdirde sağlıksız bir çocuk yetiştirmek bu dünyaya ve o çocuğa yapılacak en büyük kötülüktür.

Çocukların aileden etkilendiklerinin en önemli kanıtı, konuşmaya başladıkları an gözlenir. Kullandığı kelimeler sürekli ailesi tarafından duyduğu şeyler olur. İlerleyen yaşlarda çocukların kişiliklerinin oluşmaya başladığı zaman evde olan olaylar, çocuğu çok etkileyecektir. Örneğin sürekli kavganın hâkim olduğu bir evde büyüyen çocuk ilerde kendini yetiştiremezse ve bunu kabullenirse ailesine benzeyip çok sinirli bir insan olabilir. Ancak kendini yetiştirmeyi başarabilirse, ailesinden sürekli gördüğü bağırma eyleminin ne kadar bilinçsiz ve sonuç getirmeyen bir davranış olduğunu fark edip olaylara birçok açıdan bakabilen, sakin bir insan olabilir.

Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Davranışlar

 

Aileler çocuklarının onlardan etkilendiğinin bilincinde olmalı ve buna göre tavırlar sergilemelidir. Çocuk yetiştirmek sadece onun yaşamını sürdürmesini sağlamak demek değildir. Bir çocuk dünyaya getiren aile, onun iyi bir hayat sürmesini ve çevresine faydalı, iyi bir insan olmasını sağlamalıdır.

Çocuğunun yanında empati yapmak, sakin kalmak, kitap okumak ve diğer insanlara yardım etmek gibi davranışlar sergileyen ebeveynler, çocuklarının da ilerleyen zamanlarda aynı şeyleri yapmasını gözlemleyecektir. Çünkü bir çocuğu yetiştirmenin en güzel yolu, aslında kendini de yetiştirmektir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme