Çocuklarda Alerjik Tehlike

Çocuklarda Alerjik Tehlike
Çocuklarda Alerjik Tehlike
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hiç şüphesiz çoğu insanın çocuğu kıymetidir değerlidir peki çocuklar için masum görünen yiyeceklerin onlar için nasıl tehlikeler oluşturacağı biliniyor mu İşte şimdi bu masum görünen yiyecek ve çocuklarda oluşturacak tehlikelerden bahsetmekte fayda var. Gıda alerjileri genellikle bebek ve küçük çocuklarda katı gıdalara geçiş sonrasında ortaya çıkar.

Alerji Belirtileri Neler?

Kurdeşen, şişlik, kaşıntı veya kızarıklık olarak gösterir. Bu belirtiler hemen sonrada çıkabilir birkaç saat sonrada görülebilir.

Küçük çocuklarda mide bulantısı, kusma karın ağrısı, ishal solunum güçlüğü (astım belirtisi), burun akıntısı, hapşırma ve baş dönmesi gibi belirtilere neden olur.

Bazı durumlarda çocukta yaşamını tehlikeye sokabilecek anafilaksi denilen ciddi bir alerjik reaksiyonda görülebilir. Anne sütünden alerji geçmesi söz konusu değildir. Anne sütü bebek için en sağlıklı ve alternatifsiz bir besindir. Özellikle katı gıdalara geçerken çeşit değil de çocuğun hangi besinlere karşı alerjisi olduğunu anlamamız için tek çeşit besinleri denemekte fayda vardır.

Örneğin, bir gün muz veriliyorsa hemen ardından başka bir meyve yedirmek doğru olmaz. Başka zamanlarda ayrı bir meyve yedirerek hangi besinin alerjiye neden olduğu tespit edilebilir. Çikolatadaki süt, soya, fındık, mısır, kafein, buğday ve gluten den dolayı da çocuklarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bunun için 1 yaşından önce bu besinler yedirilmemelidir.

Alerjilerinin Belirtileri

  • Mide ekşimesi, yanma
  • Karışıklık ve sinirlilik
  • Kurdeşen
  • gibi belirtiler görülebilir.

Çocukların %30 unda alerjik sorunlara rastlanmaktadır. Çocukların tehlikeli alerji reaksiyonlarına karşı ailelerin alacağı önlemlerle çocuğu korumak mümkündür. Ailenin bilinçli olması ve çocuğunu besinler konusunda bilinçlendirmesi önem taşır. Sosyal çevresi olan çocukların arkadaşlarını da bu konuda uyarmalı ve çocuk için zararı olan besinleri vermeme konusunda ikna edilmesi olası alerjik nedenlere karşı alınacak bir tedbirdir.

Güneşli havalarda çocukların açık renkli kıyafetler giymemesi önemlidir. Arıların renkli kıyafetlere daha çok dikkat çektiği düşünülürse arı zehrine karşı alerjisi olan bir çocuk zehre karşı anafilaksi belirtileri gösterebilir. Aşılarını sağlık ocağında yaptırılması ve aşıdan sonra en az 20 dakika beklemeniz herhangi bir anafilaksi belirtisi durumunda tedbir alınması ve acil müdahale gerektiği zaman zaman kazanmasında büyük rol oynar. Çocukların ani nefes alma sorunu, çarpıntı, dil dudak ve boğazda şişme görülmesi gibi durumları ortaya çıktığında mutlaka bir doktora götürmede fayda vardır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme