Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı

Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı
Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde milyonlarca insan mobil cihaz kullanımı yapıyor. Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre ise aile içinde en yüksek fiyatlı cep telefonunu çocukların kullanıldığı ortaya çıktı. Sivas ili genelinde yapılan bir araştırma liseli öğrencilerin cep telefonu kullanma alışkanlıklarıyla ilgili olarak oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydu. Çocukların en pahalı cep telefonu kullandıkları belirlendi.

Liseli Gençler Arasında Cep Telefonu Araştırması Yapıldı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Doç.Dr. Güney Nair, liselerde eğitim gören 550 öğrenci arasında geniş çaplı cep telefonu araştırması projesi başlattı. 290’ı kız 260’ı erkek öğrenci olmak üzere toplamda 550 öğrenci üzerinde araştırmaya iştirak edenlerin yüzde 46,5’inin ailesi asgari ücret ve biraz daha üzerinde gelire sahip olurken, yüzde 19,8’inin asgari ücretinde çok daha altında bir aylık gelire sahip olduğu görüldü.

Her Ailede En Az 4 Adet Cep Telefonu Kullanılıyor

Çocuklarda Cep Telefonu Kullanımı

Çoğunluğu işçi ve memur çocuğu olan liseli gençlerin annelerinin yüzde 79’u ise ev hanımı olarak dikkat topladı. Her ailede ortalama dört adet akıllı cep telefonu yer aldığı ve bunların en yüksek fiyatlısını evde yer alan gençlerin kullandığı belirlendi. Her ailede toplamda en az 4 adet cep telefonu kullanıldığı bilgisi elde edildi.

Pahalı Telefon Kullanımı Artıyor

Yapılan geniş bazlı araştırmadan sonra bilgi paylaşımı yapan Doç.Dr. Güney Nair şu şekilde açıklama yaptı: liseli gençlerin her konudan önce tam bir cep telefonu hayranı olduğu, akıllı mobil cihazlardan asla vazgeçilemediğini bununla birlikte lise çağında olan genç neslin telefonları olmadan bir adım bile atmadıklarını hep beraber görüyoruz.

Her evde ortalama olarak 4 veya 5 tane akıllı mobil cihaz olduğu hakkında ilginç bir detay var. Araştırmalardan çıkan sonuçlarda gençlerin aile içi gelirlerinin asgari ücretin altında olduğu belirlendi. Ancak gençler aile içinde yaşanan bu duruma rağmen en pahalı cihazları tercih ediyor. Bu durum oldukça düşündürücü ve endişe vericidir. Aslında yeni genç nesil konu ile ilgili bilinçli hareket etmek durumundadır. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuç bu şekildedir diyerek açıklamasını bitirdi.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme