Çocukların Diş Sağlığına Dikkat! Bakın Neler Diş Sağlığını Bozuyor!

VOU3isHJ0kq-M9VR5vAJkg
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuklar, belirli dönemlere kadar bebeklikten kalma alışkanlıkları sergiler. Bu alışkanlıklar ise diş yapısında çürümeye ve diş sağlığının erkenden bozulmasına yol açar. Bunlardan biri parmak emmedir. Parmak emme her bebekte görülebilen bir alışkanlıktır. Normal süreç içerisinde 2 yaşına gelen bebeklerde bu alışkanlık bırakılmalıdır. Fakat bazı durumlarda bu alışkanlıklar daha uzun sürer. Çocuğun gerçekleştirdiği bu emme hareketi ise diş kas ve kemikleri üstünde bir basınca neden olur. Bu basın. İse diş sağlığını bozar. En fazla 4 yaşına kadar parmak emme alışkanlığı bırakılmaz ise destek alınması ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda diş sağlığı konusunda olumsuzluklara yol açan bir diğer faktör ise tırnak yeme alışkanlığıdır. Tırnak yeme alışkanlığı sonradan ortaya çıkabilir. Isırma için baskı uygulayan dişlerin yönlerinde yamulmayalar meydana gelebilir. Diş gıcırdatma sorunu da diş sağlığının bozulmasına yol açmaktadır. Diş gıcırdatma çocukların bilinçsiz bir şekilde yaptığı ve uyku sırasında gerçekleşen bir sorundur. Bruksizm ismi de verilen diş gıcırdatma sorunun nedeni tam olarak bilinmez ancak dişlerin birbirine sürtme yolu ile baskı uygulaması dişte aşınmalara yol açar.

Eğer bu gıcırdatma işlemi daha fazla gerçekleşir ise çocukların yüz, çene ve eklemlerinde de ağrılara yol açar. Çocuklarda diş sağlığına yol açan son faktör ise biberon çürüğüdür. Biberon kullanımında dişin biberona sürtünmesi ile dişlerde lekeler ortaya çıkabilir. Ciddiye alınması gereken bu lekeler diş çürüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çürüğün nedeni ise biberon içerisinde farklı ürünlerin verilmesidir. Çocuklarda en hızlı görülen çürük şeklidir. Bu yüzden dikkat edilmeli ve erken müdahale uygulanmalıdır.

 

 Çocuklarda Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Çocuklarda ortaya çıkan diş sağlığı sorunlarında erken müdahalenin önemi çok büyüktür. Her soruna karşı uygulanacak tedavi farklıdır. Bu yüzden pedodonti desteği alınmalı ve güvenilir hekimler tarafından işlemler uygulanmalıdır. Eğer çocuklarda diş çürüğü sorunu meydana gelirse ilk aşamada çürük kısmın temizlenmesi gerekir. Çürük temizlendikten sonra ise ihtiyaca uygun olarak dolgu işlemi gerçekleştirilir. Eğer çürük dişin tamamında görülüyorsa kanal tedavisi uygulanması önerilmektedir.

Yaşanılan sorun bir darbe sonucunda meydana gelmiş ise darbenin yarattığı etkiye göre tedavi uygulanır. Burada diş tamamen yerinden çıkarılabilir. Ancak ilk yapılması gereken temiz bir bez ile darbe alınan yere bastırılarak pedodontiye göstermektir.

Diş Sağlığının Korunması İçin Diş Çekimi

Uygulanacak tedavi yöntemlerinden biri ise diş çekimi işlemidir. Çürük bir diş oluşumunda çürüğün diğer sağlam dişlere de bulaşmaması ve zarar vermemesi için diş çekimi hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra koruyucu olan diş tedavisi yöntemleri de çocuklarda diş sağlığı için kullanılabilir.

Bunlardan biri fissür sealant’tır. Bu tedavi yönteminde süt dişlerinin direncinin arttırılması sağlanır ve çürüme ihtimali olan alanlar topikal flor ile doldurulur. Bir diğer uygulama flor tedavisidir. Flor tedavisi ile çocukların diş minesinin güçlendirilmesi amaçlanır. Bu tedavi ya suyun içine katılarak çocuklara içirilmesiyle uygulanır ya da jel olarak dişlere uygulanır. Burada kullanılacak doz ise pedodonti uzmanının verdiği ölçülerde olmalıdır.

Aksi halde çocuklara zarar verebilir. Lokal flor tedavisi de çocuklarda diş sağlığı için kullanılabilir. Burada da kullanılan flor jel olarak bir kalıp yardımı ile dişlerin üzerine uygulanır ve 6 ay aralıklarla tekrar edilir. Son olarak uygulanabilen tedavi yöntemlerinden biri de yer tutucu tedavisidir. Bu uygulama erken dökülen süt dişi için yapılır. Ana diş yeniden çıkana kadar diş aralıklarında kayma ve çene yapısında bozulma olmaması için yer tutucu uygulanır.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme