Çocuklarınızı Akıllı Bileklik ile Takip Edin, Kontrol Sizde Olsun 

Hangi-Özellikler-Olmalı
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuklarınızın nerede olduğundan her an haberdar olmak için akıllı bileklikler kullanabilirsiniz. Çocuklar, okuldan çıktıklarında veya kalabalık yerlerde gözden kaybolduklarında ebeveynler çok telaş yaparlar. Buna son verebilmek için birçok üretici akıllı bileklikler çıkarmıştır. Takip sistemi olarak düşünebileceğimiz bu bileklikler bileğe takılan aletler olduğundan, çocukların bu cihazları çıkarması zor olacaktır. Anahtarlık, klips gibi takip amaçlı kullanılan cihazlar da vardır. Ancak bunların kaybedilmesi daha olasıdır. Bileklikler bu yönüyle daha güvenlidir diyebiliriz. Akıllı saatlerde bulunan yardım düğmeleri sayesinde, tehlikeli durumlar söz konusu olduğunda kullanan kişi bu düğmeye basarak ailesine uyarı gönderebilir.

Bunun yanında bazı akıllı bilekliklerde, birinin akıllı bilekliği çıkarmaya çalışması gibi durumları algılayabilmesi ve daha güvenli olması için sensörler vardır. Bunlar sayesinde bileklik çıkarıldığında bunu algılayarak anne ve babaya uyarı gönderir.

Avantajları Nelerdir?

Akıllı bileklik veya saatleri takip amaçlı kullanmak, çok fazla avantajı beraberinde getirir. Bazıebeveynler telefon üzerinden çocuklarını takip edebilirler. Ancak bu bileklik kadar güvenli değildir. Bileklikler telefonlara bağlanabildiği için tüm arama ve mesajlarda kolda titreyen bir cihaz olacak ve sizden gelen hiçbir çağrıyı çocuğunuz kaçırmayacak. Sahip olduğu ek özellikler ile de yüksek güvenirlilik sağlayan akıllı bileklikler içerisinde bulunan GPS sistemleri sayesinde konum da gösteriyor. Çocuğunuzun nerede olduğunu merak ettiğiniz durumlarda bileklik sayesinde nerede olduklarını görebilirsiniz. Bunun yanında, sensörleri sayesinde de tüm tehlikeli durumlardan haberdar olabilirsiniz.

Bazı akıllı bilekliklerde zayıf konumlandırma hassasiyeti, hücresel sinyal kaybı gibi hataları yaşamamak için ek özellikler bulunur. Bu bileklikler sayesinde takan kişinin yerinin yanında hareket geçmişi de görüntülenebilir. Ancak bunlar başkasının eline geçtiğinde bazı açıklar nedeniyle, çocuğun ebeveyni gibi davranabilir ve çocuğun hareket geçmişine, kişisel bilgilerine erişebilir. Bu durumu da tek dezavantajı olarak görebiliriz.

Hangi Özellikler Olmalı?

Bu akıllı bilekliklerin çocuk kullanımına uygun olabilmesi için su geçirmez olması, dayanıklı olması gerekiyor. El yıkama sırasında bilekliğin çıkarılmasına gerek kalmaması için su geçirmez özellikteki bileklikler tercih edilmelidir. Zaten piyasadaki akıllı bilekliklerin çoğu böyle bir özelliğe sahiptir. Bir de sert oyunlarda bilekliğin darbe aldığında zarar görmemesi için dayanıklı olması gerekiyor. Kırılmaması ve su geçirmemesi için bu özelliklere sahip bileklikler tercih edilmelidir.

Aynı zamanda bazı akıllı bileklikler, kameraya da sahip olurlar. Bunlar çocukların matematik gibi konuları çalışabilmelerini ve oyun oynamalarını mümkün kılar.  Bilekliklerin SIM kartlı olması da önemlidir. Elektronik çift özelliği de iki kişinin aynı anda çocuğu kontrol edebilmesini sağlar. Çocuk, bilmediğiniz bir yere giderse onunla iletişime geçebilir ve ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda başları belaya girdiğinde tek dokunuşla size ulaşabileceklerini bilir ve kendilerini güvende hissederler.

Çocuklar için üretilen akıllı saatlerin bataryaları da yetişkin saatlerine göre daha dayanıklı olur. Veri taleplerinin de yüksek olduğu bu akıllı bileklikler daha az güç kullanır. Burada dikkat edilmesi gereken şey akıllı bilekliğin veya saatin şarjının bitmemesidir. Bunu her zaman kontrol ederek beklenmedik bir anda kapanmasını önlemelisiniz. Şarjı olmayan bir akıllı bilekliğin hiçbir faydası olmayacaktır. Alacağınız modele göre şarj kullanım süreleri farklılık gösterse deher akşam şarj kontrol edilmeli ve şarjının olduğundan emin olunmalıdır.

Çocuklar için En İyi Akıllı Bileklikler

SIM kart desteği sayesinde akıllı bileklikler üzerinden arama yapılabilir ve gelen aramalar cevaplandırılabilir. Telefona göre daha güvenli olan bileklikler günümüzde ebeveynler tarafından çok fazla kullanılıyor. Ancak yeni alacak olanlar model konusunda kararsız kalabiliyorlar. Buna karar verirken çocukların yaş aralıkları da önemlidir. Akıllı bileklik üreticileri belirli yaş gruplarına göre özel tasarımlar yapabiliyorlar. Çocuğunuzun yaşına en uygun bilekliği almak önemlidir. 5-9 yaş arası için farklı modeldeki bir akıllı saat, 10 yaş üzeri çocuklar için farklıdır.

Tüm GSM’leri destekleyen akıllı bileklik alınması önemlidir. Aynı zamanda sesli arama, Wi-Fi araması, konum izleme gibi özelliklerin hepsine sahip olan modellerin tercih edilmesi gerekir. 3G bağlantı sunan akıllı saatlerin kişi arama ve aramaları cevaplandırma sayıları sınırlı olabilir. Bu sayıya da dikkat ederek alınmalıdır.

Akıllı Bilekliklerde Şebeke Alanı

Akıllı bileklik seçiminde, şebeke kapsamı da önemlidir. Kullanacağınız operatöre göre kapsama alanlarının ne olduğu bilinmelidir. SIM kart ile çalışan akıllı bileklikler bağlantıda hücresel ağ kullanır. 2G, 3G ve 4G bağlantılar anlamına gelen hücresel ağ ile şebeke alınır.

Akıllı bileklik alınırken yaşanan yer ile bilekliğin kullanılacağı alan arasındaki sinyal alışverişinin sağlıklı olup olmadığına da bakılmalıdır. Bunlar için hangi operatörü kullanıyorsanız onun kapsama alanlarına bakmalısınız. Örneğin Turkcell hat kullanacaksanız Turkcell kapsama alanı bilgilerine bakılmalıdır. Seyahat halinde kullanılacak akıllı bilekliklerde de GSM servis sağlayıcısının belirlediği rotada sağlıklı sinyal alındığından da emin olunmalıdır.

Akıllı Bilekliklerde Kilit

Satın alınan bilekliklerin Amazon gibi yerlerden ve yurtdışından alınması sonucunda kilitli bir bileklik ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bu konularda incelemeler yapılmalı ve buna göre akıllı saat seçilmelidir. Türkiye’deki altyapı ile uyumlu olan akıllı bileklikler alınmalıdır. Aynı zamanda bu bilekliklerin Türkiye operatörleri ile de uyumlu olması gerekiyor. Tek bir GSM operatörü ile çalışan bilekliklerin alınması durumunda, başka operatörlerle kullanıldığında kilitlenme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden akıllı bilekliğin tüm operatörler ile uyumlu olduğundan emin olunmalıdır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme