Covid-19’dan Etkilenenler Sektörler

Covid-19'dan Etkilenenler Sektörler
Covid-19'dan Etkilenenler Sektörler
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aralık 2019 yılı sonunda ortaya çıkan Covid-19 bütün dünyayı etkisi altına aldı.Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bu virüs toplumun korkulu rüyası haline gelmiştir. Ölümcül olan bu virüse karşı koymak için biz bireylerin yapması gereken şeyleri yani önlemleri, kendimizi izole etmemiz, kişisel temizliğe ve hijyene dikkat etmemiz gerekmektedir. Hızla diğer ülkelere de yayılan Covid-19 birçok tedbir ve önlemleri de beraberinde getirmiştir. Uçuş yasakları, karantina, sosyal mesafeli bir hayat gibi tedbirler ve önlemler ortaya çıkmıştır.Bu virüs önemli değişikliklere sebep olmuştur. Bunlar; sağlık,eğitim,ekonomi vs.

Sağlık Sektörü

Sağlık sektörü bu önemli değişikliklerden ve en çok etkilenenlerden biridir. Sağlık çalışanları tüm çabalarıyla  ve yorgunluklarına rağmen çalışmalarına devam etmektedirler.

Eğitim Sektörü

Eğitim sektörü de bu durumdan çok etkilenmiştir. Hızla yayılan bu virüs okulları, üniversiteleri de kapatılmasına sebep olmuştur. Uzaktan eğitime başlanmıştır. Uzaktan eğitim zamandan ve konumdan bağımsız olarak sunulan çağdaş ve etkin bir süreçtir. Teknolojinin olduğu her yerde erişimin mümkün olduğunu ve eğitim-öğretim sürecini elektronik ortamlardan devam ettiği bir dönemdeyiz. Bu süreç de birçok problemler de ortaya çıkmıştır. Uyku bozukluğu, devamlı televizyon izleme, bilgisayar da oyun oynama gibi çoğunlukla bunlar görülmüştür. Covid-19 sebebiyle uzaktan eğitim döneminde, sosyal-ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde bireylerin bu sürece uyum sağlamaya çalıştıkları görülmektedir.

Ekonomi

Türkiye ekonomisi açısından da değerlendirdiğinde kısıtlamalar ekonomi faaliyetler üzerinden bir yük olmuştur. Uçuş yasakları, eğitimde uzaktan eğitim, spor ve sanatsal etkinliklere ara verilmesi, ekonomi açışından etkilenmiştir. Uzaktan çalışmaya başlanmış ve bazı üretim yerleri üretime ara vermek zorunda kalmıştır. Toplum olarak bütün sektörler virüs nedeniyle daralmalar ve durmalar yaşamaktadırlar. Bu süreç de finansal destekler verilmeye çalışılsa da durdurulan bazı sektörler için zorlu bir dönem söz konusudur. Bu dönem de bazı işletmelerin giderleri gelirlerinden daha fazla olduğu için ve pandeminin belirsizlikleri işletmeleri finansal açıdan zor durumlarda karşı karşıya bırakmaktadır. Mevcut mali açıdan büyüme programları finansal düzeyi arttırmaya yönelik olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme