Denizaltı Avcısı P-72’den İlk Görüntüler Geldi! Modern Deniz Uçağı ‘Mavi Vatan’ı İzliyor

p-72-1542866_2
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yakın zamanda üretimine başladığı gelmiş geçiş en modern deniz uçağı P-72, görev sırasında görüntülendi. P-72’nin yapımında birçok yerli firma yer aldı. Deniz Hava Filo Komutanı olan Albay Ahmet Özekin, muhabirlere ‘Yıl sonuna kadar 12 adet kadar deniz uçağımız olacak. Akdeniz’de ve bölgemizde en büyük deniz hava güçlerinden birisi olacağız.’ ifadelerini verdi.  Türk Silahlı Kuvvetleri, tecrübeli ekibini son teknoloji harp teçhizatıyla donatıyor. Denizaltı avcısı P-72’ler de yeni bir kan olarak envantere girmiş bulunuyor.

Su Üstünden Anlık Bilgi

Uçakta 2’si pilot 1’i taktik koordine subayı toplam 8 görevli yer alıyor. P-72, su üstündeki deniz hareketliliğinin resmini LINK 16 veri sistemi ile deniz ve hava kuvvetlerine anlık bilgi aktarıyor. Su üstü dışında artık altındaki hiçbir hareketlilik de gözden kaçmayacak.

Yaklaşık 9 saate kadar havada kalabilme gücüne sahip olan denizaltı, güdümlü mermilere ve elektronik karıştırmaya karşı bağışıklığa sahip. Tespiti yapılan düşman denizaltı unsurlarını, üzerindeki Mark 46 ve Mark 54 torpidoları ile imha edebiliyor. Tüm bunların dışında arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olacak olması umut verici.

Üretim Sürecinde Yer Alan Yerli Firmalar

Deniz Hava Filo Komutanı olan Albay Ahmet Özekin’in ”Mavi Vatan ismini verdiğimiz Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki bu deniz kuvveti gücümüz Orta Akdeniz ve Batı Akdeniz’e kadar açılacak ve bu uçakların havada kalış süresi ve menzili sayesinde çok daha geniş alanlara hakim olacağız.” diye anlattığı P-72’nin üretiminde yer alan yerli firmalar şu şekilde: TUSAŞ, HAVELSAN, ASELSAN ve MİLSOFT… Bunlar gibi pek çok yerli savunma sanayi şirketi de üretimde yerini almış bulunuyor. Ülkemiz için daha güzel günler ufukta…

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme