Dışişleri Bakanlığı ve İletişim Başkanlığı Tarafından İstanbul Sözleşmesine İlişkin Açıklama!

indir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin İstanbul sözleşmesinden çekilme haberleri ile birlikte ülkemizde sosyal medya üzerinden çeşitli yorumlar yapılmaya başlandı. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. İletişim Başkanlığı açıklamasına göre bu çekilme kararının kadınları koruma düşüncesine karşı bir taviz anlamı taşımadığını vurgularken Dışişleri Başkanlığı tarafından benzer bir açıklama geldi.

20 Mart 2021 tarihli tarihi itibariyle Türkiye tek taraflı olarak İstanbul sözleşmesinden çekildiğini açıklamış ve iletişim Başkanlığı bu açıklama doğrultusunda sözleşmede yer alan 80. maddenin sözleşmeyi feshetme izni bulunduğunu hatırlatarak duyurmuştu.

Kadınların Hakları Korunmaya Devam Ediyor

Yapılan açıklamada ülkemizin kadınların toplumdaki statülerini korumak ve kadınlarımıza yönelik oluşabilecek herhangi bir şiddete karşı mücadele konusunda bağlılığın devam ettiğini İstanbul sözleşmesinde de ilk imza aracı olarak yer aldığı hatırlatıldı.

İlk amacı kadın haklarını güçlendirmek ve bu duruma teşvik etmek olan sözleşmenin Türkiye’nin hem toplumsal hem de ailevi değerlerine uymayan eşcinselliği normalleştirmeyi hedef alan kesimler tarafından manipüle edilmeye çalışması üzerine Türkiye’nin de sözleşmeden çekilme kararı aldığı vurgulandı.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme