DİSK-AR Açıklama Yaptı! Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı Yüzde 27

disk-ar-aciklama-yapti-genis-tanimli-issizlik-orani-yuzde-27
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandeminin ortaya çıkması ile birlikte işsizlik oranında ciddi bir artış görülmeye başladı. Geniş tanımlı olarak açıklanan işsizlik oranı yüzde 27 olarak belirlendi. İşsiz kişilerin sayısı 9 milyonu aştı. Türkiye’de ciddi oranda bir işsizlik problemi yaşanıyor.

TÜİK verilerinin dar anlamda işsizlik verilerini yansımasından kaynaklı olarak gerçek durumu yansıtmadığı ortaya çıktı. Dar anlamda ile geniş anlamda işsizlik arasında 2 milyondan fazla işsiz kişi bulunuyor. Bu artışın uzun süre devam edeceği de söyleniyor. İşten çıkarma yasağı devam etse de işten çıkarmalar bir şekilde sürüyor. Dar işsizlik oranı puan azalışı gösteriyor. İşsizlik oranının artması ile birlikte insanların geçim sıkıntısı yaşaması söz konusu oluyor.

TÜİK Verileri Gerçek Durumları Yansıtmıyor

DİSK-AR Açıklama Yaptı! Geniş Tanımlı İşsizlik Oranı Yüzde 27

Pandemi döneminde insanların işsiz kalmaması adına işten çıkarma yatağı gelmişti. TÜİK verileri dar işsizlik verilerine yansıttığı için gerçek işsizlik oranı ortaya çıkmıyor. Bunun temel sebebi hesaplama metodu oluyor. Geniş tanımlı işsizlik oranına bakıldığı zaman çok daha yüksek bir işsizlik oranı görmek mümkün oluyor.

Ülkemizde 10 milyona yakın insan işsiz durumda. Fakat TÜİK verileri bu oranı yansıtmadığı için insanlar tarafından güven kaybetmeye başladı. Pandemi sebebiyle pek çok kişi işsiz kaldı. Bu durum hala aynı oranda devam ediyor. Kısa bir süre içerisinde işsizlik oranı büyük bir şekilde arttı.

DİSK- AR Açıklaması

DİSK yaptığı açıklamaya göre TÜİK verilerinin ayrıntılı olarak hesaplanmamasından dolayı yüzde yirmi yedi işsizlik oranı gösteriyor. Geniş tanımlı tanımı 2 milyon 400 binken bu sayı artış göstererek 9 milyon 685 bine yükselme gösterdi. İşsizler arasında iş aramayan kişiye 2 milyonken 4 milyona yükseldi.

İş bulmaktan yana umudunu tamamen kaybeden iş bulmaktan yana umudunu tamamen kaybeden kişilerin sayısı 689 kişiden 1 milyon 500 bin kişiye yükseldi. Bu verilere bakıldığı zaman işsizlik oranında ciddi bir artış olduğu gözleniyor. İşsizlik oranı 2018’e göre çok ciddi bir artış göstermiştir. Pandemi sona erene kadar işsizlik oranında ciddi bir artışın yaşanacağı söyleniyor. 2021 yılının sonlarına doğru işsizlik oranında artış devam edecek.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme