Doları Olanlar Dikkat Tahminler Değişti! İşte Son Durum

dolar
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk halkının en büyük yatırım aracı olarak gördüğü dolardaki dalgalanma son dönemlerde azaldı. Yatırımcıların dolar için düşündükleri, doların uzun vadede yükseleceği düşüncesi kırıldı. Yabancı yatırım kurumlarının Türkiye’deki girişimler ile ilgili yayınladıkları olumlu raporlar ve kasım ayından beri Türkiye’ye yabancı girişimcilerin yaptığı yatırımlar sayesinde doların yükselme seyri değişti.

Ülke ekonomisinde yaşanan bu olumlu değişimler sayesinde, kredi notu belirleyen kurum olan Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB- olarak değerlendirirken, durumu negatiften durağana çevirdi.

Dolar Piyasası Her An Değişebilir

Geçtiğimiz dönemlerde tavan fiyatları gören dolar, son dönemlerde dalgalanmalardan uzak, oldukça durağan bir seyir halinde ilerlemekte idi. Kasım ayı öncesinde doların sekiz ve üzeri rakamlara tırmanabileceği vurgusunu yapan ekonomi uzmanları, kasımdan beri yapılan bu girişimler ile görüşlerini değiştirerek doların sabit seyredeceğini hatta düşme eğrisine girebileceğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yaptığı ekonomi canlandırma hamleleri ve enflasyon düşürme çalışmaları etkili oldu. Yabancı yatırımcıların dikkatlerini çekmeyi başaran bu hamleler, ülke içine sermaye girişini sağladı. Öncesinde yatırım yapılabilir ülke olarak görülmeyen Türkiye, bu yatırımcıların ülkeye girişi ile dünya piyasasındaki algısını kırdı. Bu algının kredi kuruluşları tarafından da kırılıp değişmesi bekleniyor.

Türk borsasında bulunan sağlam Türk firmalarının hisse senetleri de geçtiğimiz dönemlerde yabancı yatırımcılar tarafından terk edilerek satışa çıkarılmıştı. Yenilenen kredi notları ile bu hisselere tekrar yabancı yatırımcıların yatırım yapması beklenen durumlar arasında yerini aldı.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme