Dünya’da Son İki Haftada Korkunç Tablo DSÖ Uyardı

dso-Gt6p_cover
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının ilk altı ayına kıyasla son iki haftada, dünya çapında daha fazla vaka tespit edildiğini belirtti. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının ilk altı ayı ile karşılaştırıldığında son iki hafta içerisinde küresel olarak daha fazla Covid-19 vakasının tespit edildiği söylendi.

DSÖ korkutan verileri açıkladı - Son dakika dünya haberleri

 

Bu artışın oldukça ciddi boyutlara ulaştığı gözlendi. Ghebreyesus, geçen hafta tespit edilen Covid-19 vakalarının yarısından fazlasının Hindistan ve Brezilya’daki vakalardan kaynaklandığını ve dünyada çok hassas durumlarla karşı karşıya olan birçok başka ülkenin de var olduğuna yönelik yorumlar yapıldı.

Hindistan ve Brezilya’da Ölüm ve Vaka Oranlarında Çok Büyük Artış

 

Son yirmi dört saatte Hindistan’da toplam 209.468 yeni vaka tespit edilmiş durumdadır. Bunun yanında, Covid-19 kaynaklı yaşanan ölüm oranlarının ise 1626 kişi olarak açıklandığı belirtilmektedir. Brezilya’da son yirmi dört saat içerisinde 28.935 yeni vaka tespit edildi. Brezilya’da Covid-19 kaynaklı ölen insanların sayısı ise 1210 olarak açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Hindistan’a yaşanan bu yüksek oranlardaki ölüm ve vakaların ardından destek amaçlı oksijen, laboratuar malzemeleri ve mobil hastaneler dahil olmak üzere temel ekipman ve malzemelerinin sağlanmış olduğu bildirmektedir.

DSÖ COVAX’A Bir Milyon Doz Aşı Bağışladı

 

Ghebreyesus, Hindistan ve Brezilya’da yaşananların herhangi bir ülkede de olabileceğini belirtti. Covid-19 salgınından bu yana Dünya Sağlık Örgütü’nün gerektirdiği ihtiyati tedbirleri alınmadığı sürece Hindistan ve Brezilya’da yaşanan bu ağır tabloların başka yerlerde de görülebileceği belirtildi. Gelir düzeyinden bağımsız olarak, tüm ülkelere Covid-19 aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel bir program Covax’a bir milyon doz aşı bağışlandığı bildirilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü'nden son dakika corona virüsü açıklaması geldi: "Corona  virüsü birkaç gün içinde... " - - Son Dakika Haberler

 

Covax tarafından 121 ülkeye 50 milyon doz civarı aşı tedarik edildiği ancak ciddi anlamda bir kısıtlamaya maruz kaldıkları belirtilmiştir. Bu aşı sevk sorununun büyük ekonomi liderleri aracılığıyla bir çözüme ulaşılacağı belirtir.  Şu anda 19 milyar ABD dolarında bir finansman açığı olduğu açıklandı. Dünyada bulunan pek çok yetişkinin aşılanması için ilerleyen zamanlarda otuz beş ile kırk beş milyar ABD dolarına ihtiyacın bulunduğu belirtildi.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!