Dünyanın Hangi Katmanı Sürekli Hareket Halindedir?

Dünyanın Hangi Katmanı Sürekli Hareket Halindedir?
Dünyanın Hangi Katmanı Sürekli Hareket Halindedir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bildiğimiz üzere dünya güneşe en yakın 3. gezegendir. İçinde sıvı ve yaşam bulunduran tek astronomik cisim dünyadır. Kendisine ait bir yer çekimi bulunduğu için güneş ve ay ile tepkime içerisindedir. Hacimce ve kütlece gezegenler arasında en büyük ve en yoğun olduğu da bilinmektedir. Yaşam destekli tek gezegendir. Dünyanın en yoğun bölgesi çekirdeğidir. Uydusu ise aydır. Venüs dünyaya en yakın gezegendir. En uzak gezegen ise Neptün’dür. Altın rezervinin % 95 lik kısmı çekirdekte bulunur. Dünya denizlerden yansıyan güneş ışığı sayesinde sistemdeki en parlak gezegendir.Dünya oval şekle sahip olduğu için yer çekimi değişiklik göstermektedir.

Dünya Nasıl Oluşmuştur?

Bing bang teorisine göre; dünya yaratıldığı ilk anda diğer tüm gezegenler gibi yoğun toz ve gaz bulutuydu. Bu bulut bugunkü şeklini 3 milyar yıl kadar bir sürede almıştır. Hesaplamalara göre dünyamızın yaşı 4,5 milyardır. Diğer galaksilerin kaynağı ise: büyük patlamadan geriye kalan dağılmış atıklardan oluşmaktadır. Güneşi oluşturan hidrojen ve helyum molekülleridir.

Dünyanın Katmanları Nelerdir?

Dünya hava küre ,su küre, taş küre, ateş küre iç çekirdek ve dış çekirdek olmak üzere 6 katmandan oluşmaktadır. Hava küre, oksijen ve azot gazından oluşmaktadır. Dünyanın %75’i su küresidir. Denizler,okyanuslar,nehirler,akarsular su küresinin büyük bir kısmını oluşturur. Orman, yeşillik ve tundra olmak üzere % 25’ini oluşturan taş küredir. Erimiş maden ve minerallerden oluşan lav ise ateş kürede yer alır. Ateş küre ayrıca yer kaymaları ve depremlerin olduğu dördüncü katmandır. Erimiş madenlerden oluşan ve dünyanın yörüngede kalmasını sağlayan katman ise iç ve dış çekirdektir. Dünyanın 3 tane gözlemlenebilen katmanı vardır. Bunlar nelerdir?

Atmosfer: Bir çok gaz karışımından oluşan, yaşadığımız yeri güvenli hale getiren ve yaşam için şart olan bir katman. Yer çekimi ve atmosfer biterse yaşam biter.

Hidrosfer: Aynı zaman da su katmanı olarak da bilinir. Taş küre ile iç içe olduğu söylenir. Yaşam formu oluşturur.

Litosfer: Yer kabuğu olarak da bilinir. Bitkiler hayvanlar ve insanlar üzerinde olan katmandır.

Dünyanın dış kabuğu ve üzerindeki katmanlar yani atmosfer ve hidrosfer doğrudan incelenebilir. Fakat iç kabuk için aynı şey pek mümkün değildir. Dünyanın içiyle ilgili tüm bilgiler depremler ve içinde olduğu tahmin edilen maddeler üzerinde yapılan deneyler yoluyla öğrenilmiştir. Sıcaklık yer kabuğunun derinlerine indikçe yükselir. Bu sıcaklık yanardağların varlığından ve derinlere indikçe yapılan ısı ölçümlerinden ortaya çıkmıştır. Dünyanın büyüklüğüne kıyasla aslında yer kabuğu çok incedir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme