Ebeveyn Çocuk İlişkisinde Oyun Neden Önemli

1
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oyun, her çocuğun yaşamında var olan, eğlenceli, eğitici ve onların hayal dünyasının zenginleşmesine katkı sağlayan çeşitli etkinliklerdir. Oyun sayesinde çocuğun dünyasına giriş yapılabilir. Çocuk- ebeveyn ilişkisi adına önemli bir unsurdur.

Çocuk-Ebeveyn İlişkisinde Oyun

Çocuk ile ebeveyn arasında var olan bağ ne kadar güçlü ise, çocuk-ebeveyn ilişkisi o kadar güçlü olur. Oyun, çocuklara hitap edebilmek ve onları doğru yetiştirebilmek adına önemli bir yoldur ve bu yolla çocuk- ebeveyn bağı güçlenmesi sağlanır. Çocukların ihtiyaçlarından biri olan oyun, gündelik hayatta vazgeçilmez unsurlardan biri olarak karşımıza çıkar.

Çocuklar ihtiyaçları karşılandığı sürece kendilerini güvende hisseder, güvendikleri kişiler ile de aralarında sıkı iletişim kurarlar. Bu kişiler öncelik olarak istisnasız anne ve babalardır. Bu nedenle oyunun çocuk dünyasındaki önemi ebeveynlerin bilincinde olmalıdır.

Ebeveynler Oyun Konusunda Ne Yapmalı?

Oyun; sadece çocukların değil, ebeveynlerin de çocukluk döneminde edindikleri tecrübelerdir. Her insan için ayrı bir önem taşıyan oyun, bir çocuğu çocuk yapar ve bir yetişkini ise çocukluk dönemine götüren en etkili yoldur. Anne ve baba, çocuklarını bu ihtiyaçtan mahrum bırakmama adına, çocuklarına kendi tecrübelerinden de ekleme yaparak oyunlar öğretebilir ve onlarla birlikte oynayabilirler.

Diğer yandan, her dönemin farklı özellik koşulları düşünüldüğünde, ebeveynler kendilerinin de yabancı oldukları yeni oyunlar öğrenip, hayatlarına ekleme yapması, çocuklarının dönem ihtiyaçlarını karşılamada ek fayda sağlayacaktır. Bu saydığımız kriterlerin gerçekleşmesi, oyun vasıtasıyla çocuk- ebeveyn ilişkisinin güçlenmesine etki edecektir.

Sevgi Ve Saygı Çerçevesinde Oyun

Her çocuğun farklı gelişim özellikleri, ihtiyaçları ve tercihleri vardır. Ebeveynler bu önemli noktaları göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Bir diğer husus ta ebeveyn, çocuklarının isteklerine saygı duymalıdır ki, bu ölçüde de kendilerine saygı geri dönümü sağlanabilsin.

Sevgi ve saygı konusunda titizliğe özen göstererek çocuklarıyla oyun oynayan ebeveyn, oyunun eğlenceli yönüne ek olarak terbiye edici yönünü de harekete geçirmiş olur. Oyun esnasında sevgi ve saygı temel amaçlar arasında yer almalıdır. Örneğin; bir anne yada baba, oyun esnasında çocuğunun yanlış oyun oynadığını fark ettiği zaman, çocuğunu azarlama, kızma yolunu değil, sakin ve eğlenceli bir üslup kullanarak, açıklayıcı konuşma yolunu tercih etmelidir.

Çocuk- Ebeveyn İlişkisinin Topluma Faydası

Çocukların, fiziksel ve ruhsal olarak gelişmekte oldukları zamana oyun çağı da denir. Bu çağda çocuklar, gerek arkadaş gerek yetişkinler ile oyun oynama fırsatı bulur. En önemlisi de yazımızda bahsettiğimiz üzere çocuk-ebeveyn oyunudur.

Ebeveyni ile doğru şekilde oyun oynama fırsatı bulan çocuk, sağlıklı gelişim süreci geçirerek, sağlıklı bir birey olma yolunda ilerlemiş olur. Böylelikle sağlıklı bir birey olarak topluma geçişini sağlayacak ve topluma faydalı bir birey olma yolunda ilerleyecektir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme