Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayanların Cezası Yükseldi! İşte Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayanların Cezası Yükseldi! İşte Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti
Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayanların Cezası Yükseldi! İşte Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilde düzenlenen egzoz emisyon ölçüm ücretleri ve ölçüm yaptırmayan araç sahipleri için belirlenen fiyatlarda yeni yılda artışa gidildi. Emisyon değeri standartların üzerinde olan araç sahipleri için uygulanan ceza yükseltildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama doğrultusunda motorlu taşıtların egzoz emisyonları sebebiyle oluşturdukları kirlilik şehirlerdeki hava kirliliğini önemli ölçüde artırıyor. Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara uygun olmayan emisyona sebebiyet veren motorlu taşıtlar hem insan sağlığını hem de çevre sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor.

Egzoz Emisyon Ölçümü Yaptırmayanların Cezası Yükseldi! İşte Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti

En Çok Ceza Alan İl Ankara

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de trafiğe çıkan 24 milyon 64 bin 532 adet araç bulunuyor. Bu araçların egzoz gazı emisyon ölçümü kontrolünü ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 il için belirlenen istasyonlarda gerçekleştiriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kapsamda 2020 yılında 9 milyon 371 bin 637 araca egzoz emisyon ölçümü yaptı. Ölçüm yaptırmayan araç sahipleri ve emisyon değerleri üzerinde araç kullanan vatandaşlara bakanlık tarafından para cezası uygulaması bulunuyor.

Bakanlık tarafından 2020 yılında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan ya da standartlara uygun olmayan emisyona neden olan taşıt sahiplerine toplamda 4 milyon 808 bin 726 lira para cezası uyguladı. En çok ceza uygulanan şehirler ise Ankara, Niğde, Hatay, Uşak ve Adıyaman oldu.

2021 yılı ile birlikte hem uygulanan cezalar hem de egzoz emisyon ölçümleri için fiyat artışına gidildi. 2020 yılında yapılan her ölçüm için 80 lira ücret alınırken 2021 yılında bu ücret 90 lira oldu. 2.872 sayılı çevre kanunu kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmak veya ölçümler sırasında emisyon değerinin standartlara uygun olmayan araç sahiplerine uygulanan ceza miktarlarında da artışa gidildi.

İstasyonlar İçin De Ceza Var

Yapılan açıklama doğrultusunda egzoz ölçümü yaptırmayan taşıt sahiplerine 1895 liralık uygulanan para cezası yeni yılda 2067 lira olurken standartlara uygun olmayan emisyona sebebiyet veren motorlu taşıt sahipleri için 3791 lira olan ceza 4136 lira oldu.

Aynı zamanda bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslar kapsamında ölçüm yapmayan istasyonlara ise 8 bin 272 liralık para cezası uygulanırken yetki belgesi olmadan ölçüm yapan istasyonlara ise 16 bin 547 lira ceza uygulanacak.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme