Esnaflara Kira Desteği ve Gelir Kaybı Başvuruları Nereden Yapılır?

Esnaflara Kira Desteği ve Gelir Kaybı Başvuruları Nereden Yapılır?
Esnaflara Kira Desteği ve Gelir Kaybı Başvuruları Nereden Yapılır?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik açıdan pandemisürecinden en çok etkilenen meslek gruplarının başında esnaflar geliyor. Salgın süresince, müşteri almaları yasaklanan ve çalışma saatlerinde kısıtlamalara gidilen esnaflar, ekonomik açıdan zor duruma düştü. Çoğu esnaf kirasını bile ödeyememekten şikâyet etti. Bu sorunları çözüme kavuşturmak için Aralık ayı içerisinde, esnafa kira yardımı yapılacağı haberi duyurulmuştu. Bu haberin 23 Aralık 2020 Çarşamba günü resmî gazetede yayınlanması ile birçok esnaf heyecanlı bir bekleyiş içine girdi.

Destek başvurusu 30 Aralık Çarşamba günü itibari ile başladı. 8 Ocak 2020 Cuma gününe kadar devam edecek. Bu durumdan etkilenen birçok esnaf olduğu için yoğunluk oluşturmamak amacıyla başvurular T.C. kimlik numarasının son rakamına göre alınacak.

Sizde bu destekten yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek isterseniz Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı desteklenecek ekonomik faaliyetler listesine göz atabilirsiniz.

Bu kapsamda toplam 1 milyon 239 bin 438 esnafa yardım sağlanacak.

Esnafa Kira Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu desteğe başvuru yapmak isteyen vatandaşlar www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlete giriş yapmalıdır. E-devlet’ten merhaba size nasıl yardım edebilirim yazılı alana, kira destek başvurusu yazdığınızda karşınıza çıkan ilk satırdaki seçeneğe tıklamalısınız. Bir bilgilendirme metni karşınıza çıkıyor. Bu metinde desteğin 3 ay süre ile büyükşehir belediyelerine aylık 750TL ,  diğer illere aylık 500 TL kira yardım yapılacağı ibaresi yer alıyor.

Bu bilgilendirme metninin üzerinde yer alan, yeni başvuru kutucuğuna tıkladığınızda karşınıza taahhütname çıkıyor. Taahhütnameyi okuyup onayladıktan sonra devam et butonuna tıklamalısınız. Daha sonra sistem kendinizle ilgili özel bilgilerinizi girmenizi istiyor. Bu bilgileri de girdikten kaydet butonuna bastığınızda kira destek yardımına başvurunuz tamamlanıyor.

Gelir Kaybı Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu destek kapsamına girdiğini düşünen vatandaşlar www.turkiye.gov.tr adresine girmelidir. Daha sonra size nasıl yardımcı alanına gelir kaybı destek başvurusu yazdığında alttaki ilk seçeneği tıklamalıdır. Bu desteğin 3 ay süre ile 1.000 TL olarak verileceği bilgisi karşımıza çıkmaktadır. Bu bilgi metninin üzerinde yeni başvuru seçeneğine tıklamalısınız. Çıkan taahhütnameyi onaylamanız gerekiyor. Daha sonra sistem sizinle ilgili özel bilgileri soruyor. Bu soruları cevapladıktan sonra kaydet butonuna basmalısınız. Sorulan sorular arasında iban numaranızda yer alıyor. Lütfen doğru bir şekilde yazmaya özen gösteriniz.

Unutmayın son gün 8 Ocak Cuma günüdür.Başvuru sonuçları www.turkiye.gov.tr adresinden açıklanacak. Desteği almaya hak kazanan vatandaşlar verdikleri iban numaralarından ödemelerini alabileceklerdir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme