Fitness Sporu Nedir?

Fitness Sporu Nedir?
Fitness Sporu Nedir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücudun belirli kas gruplarını ağırlıklar yardımıyla belirli tekrarlar ile periyodik bir şekilde çalıştırmaya yarayan spor dalıdır. Fitness’ın amacı, sağlıklı bir şekilde kas kütlesini arttırmak, formu korumak ya da kilo vermektir. Birçok egzersize dayalı bir spor dalıdır. Fitness da diğer sporlardan farklı olarak temelde kas gruplarını tek tek aletli veya aletsiz olarak sıkıştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır.

Fitness Sporunda Beslenmenin Önemi

Fitness sporunu yapan sporcular harcanan enerjiyi tekrardan geri alınabilmesi, kas kütlesini arttırabilmesi veya kilo vermesi için beslenme planı yapması ve disiplinli bir şekilde plana uyulması gerekmektedir. Antrenman öncesi ve sonrası öğünleri kalite açısında yeterli ve dengeli olması gerekmektedir. Kas kütlesi arttırmak isteyen bireyler günlük alması gerektiği kalorinin 500 kalori fazlasını almasıyla sağlıklı bir şekilde kas kütlesini arttırmış olacaktır. Kilo vermek isteyen bireyler ise günlük alması gerektiği kalorinin 500 kaloriden azını alması durumunda sağlıklı bir şekilde kilo verecektir. Aç kalmamaya özen gösterilmeli, aç veya tok karnına egzersiz yapılmaması gerekmektedir. Aç karnına yapılan antrenmanlarda göz kararması ve baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Makro Besinler Nelerdir?

Makro besinler, vücudumuzun en büyük ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Makro besinler karbonhidrat, protein, yağlardan oluşur. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi (Kaloriyi) makro besinler oluşturur. Normal birey ve spor yapan bireyler alması gerektiği makro besin miktarları farklılık gösterir. Spor yapan bireyler makro besinleri belirli oranlarda alması gerekmektedir.

Karbonhidratlar; oksijen ve hidrojenden oluşan, insan için oldukça önemli besinlerdir. Karbonhidratlar glikozdur (Şeker). Vücut enerji ihtiyacını karşılamak için ilk kullandığı besin karbonhidratlardır. Fazla alınması durumunda glikojen olarak kaslarda ve karaciğerde depolanır. Vücutta enerji için kullanılan ilk besin olsa da kalori miktarı en yüksek olan besin karbonhidrat değildir. Yaklaşık 1 gr karbonhidrat 4 kalori denk gelir.

Proteinler; Kas gelişiminde en önemli besinlerin başında gelir. Kas kütlesinin oluşumuna yardımcı olur. Vücut tarafından kaslarda depolanır. Sadece kas kütlesinin oluşumunda değil vücudumuzun her yerinde hayati bir önemi vardır. Proteinler vücudumuzun yapı taşıdır. Vücudumuzun yenilenmesini, onarımını ve bakımını sağlar. Proteinlerin sindirimi midede başlar. Proteinler aminoasitlerden oluşmaktadır. Doğada 20 çeşit aminoasitler vardır.

Yağlar; Karbonhidratlardan sonra kullanılan 2. Enerji kaynağıdır. Enerji miktarı karbonhidratlara göre çok fazladır. 1 gr yağda yaklaşık olarak 9 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı tüketilmesine dikkat edilmesi çok önemlidir. Hormonlar için çok önemlidir. Nedeni ise hormonların yapısına katılmasıdır. Yağda eriyen vitaminler için takviyesiz bir şekilde besin ile dışarıdan alınmalıdır. Günlük kalori ihtiyacımızdan daha fazla kalori alırsak bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Buda şişmanlığa neden olacaktır.

Sağlıklı Makro Besinler Nelerdir?

1-) Karbonhidratlar; Şekerden oluştukları için dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Sağlıklı karbonhidratlara alınması gerekmektedir. Bunlar nelerdir?

-Sağlıklı karbonhidratların başında yulaf ezmesi gelmektedir. Lif kaynağıdır. Ayrıca diğer tahıllara göre daha fazla protein ve yağ içerir. Sağlıklı bir enerji kaynağı olduğu için sabah kahvaltıda ve antrenman öncesi tüketilmesi önerilmektedir.

-Sebzeler; Brokoli C vitamini açısından oldukça zengin olduğu için karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için önerilen sebzelerin başında gelir. Havuç, yeşil yapraklı sebzeler vb.

-Bakliyatlar; Fasulye, mercimek, bezelye vb. Bakliyatlar protein açısından da zengin besinlerdir.

-Meyveler; Şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gereklidir. En uygun meyveler; muz, elma, çilek başında gelir.

2-) Proteinler;Kas kütlesini artırmada en önemli besindir.

-Yumurta; Protein açısından çok zengin bir besindir. Kalori oranı da düşüktür. Fakat sarısını tüketirken dikkat edilmesi gereklidir. Yumurtanın sarısında yüksek oranda yağ vardır. Beyazında ise yüksek miktarda protein vardır.

-Kırmızı et; Protein açısından zengin bir besindir. Uzmanlar tarafından en az haftada 2 defa kırmızı et tüketilmesi önerilmektedir. Kırmızı etin dezavantajı kolesterol içerir.

-Beyaz et; Tavuk eti, Hindi eti vb.

-Kuruyemişler; Badem, Kabak çekirdeği vb.

-Baklagiller; Fasulye, nohut gibi baklagillerin protein açısından zengindirler. Yaklaşık 100gr da 16 gr protein içerir. Lif açısından zengin besinlerdir.

3-) Yağlar;Günlük hayatımızı devam ettirebilmemiz için yağların önemi çok yüksektir. Metabolizmayı arttırır. Yağda eriyen vitaminlerin vücut tarafından kullanarak hormonal fonksiyonların yerine getirilebilmesi için yeterli miktarda yağ alınması gerekmektedir. Diyet listelerinde yağ olmaması durumunda kas gelişimi engellenir. Dikkat edilmesi gereken yağlar doymuş ve trans yağlardır. Günlük kalori ihtiyacımızın %15 ile %20 arasında sağlıklı yağlar almalıyız. Sağlıklı yağlar zeytinyağı, Hindistan yağı, kuruyemişlerdir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme