Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?
Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’de 31 Aralık 2019 yılında 41 kişide zatürre benzeri hastalık tespit edildi. Daha sonra ise zatürre olmadığı salgın hastalık ve ölümcül olduğu belirtildi. Hızlı bulaşması nedeniyle ölümler artmaya başladı. Bir çok ülkeye yayılmaya devam etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs hastalığında, Türkiye de ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde erkek hastada görülmüştür. Kısa süre sonra hızla yayılan virüs, ölüm sayılarını artırmaya başladı. Hapşırmaktan, temastan, ağız yoluyla vb. birçok nedenle bulaşıcı hal almaya başladı. Virüs bulaşanlarda nefes alma zorluğu, ateş, öksürük, titreme gibi birçok etkiler görülmeye başlandı.

İlk zamanlar insanların korkması nedeniyle, alışveriş merkezlerinde, toplu alanlarda kullanımlar azalmaya başladı. Bazı alanlara yasaklar getirildi. Okullar örgün eğitime kapatılarak uzaktan eğitim hayatına geçirildi. Televizyondan ve bilgisayar üzerinden ders siteleri hazırlanarak eğitim hayatına geçildi. Halen tedavisi bulunamayan virüs için sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmaya başlandı.

İlk Kısıtlamalar

10 Nisan 2020 tarihinde sokağa çıkma kısıtlaması yapılacağı İçişleri Bakanlığı tarafından duyuruldu. Ve ilk yasak 11-12 Nisan’da hafta sonunda sokağa çıkma yasağı uygulandı.   Bir süre uygulandıktan sonra kaldırılan yasaklar vaka sayılarının artması nedeniyle tekrar getirildi.

Düzenli olarak her hafta sonu cuma günü 24.00 dan pazar günü 05.00 a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam etti. Bayramlarda  dört beş günlük yasaklar uygulandı. Tatil yerleri faaliyete kapatıldı. Halen tedavisi bulunamayan virüs için yasaklar devam etmektedir.   Milyonlarca vaka sayısı ve vefat edenler oldu.

Hafta sonu cuma günü 21.00 da başlayan yasak, pazartesi günü sabah 5.00 da bitmektedir. Hafta içleri akşam 21.00 da başlayan yasak ise sabah 5.00 da sona ermektedir. Sokağa çıkma yasakları dışında kafeler, restoranlarda kapalı alanlar kullanılmamaktadır. Sadece paket olarak alıp evlerimizde yemek yiyebiliyoruz.  Sokağa çıkma yasağı halen devam etmektedir.

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Virüsün bulaşma hızı fazla olduğu için birçok can kaybı yaşanmıştır. Toplu kullanım alanlarında, insanların duyarsız davranışları nedeniyle birçok kişi virüse yakalanmaktadır.  Partiler, doğum günleri, düğünler, hafta sonu piknikleri gibi kalabalık alanlarda, insanlar arasında temas daha fazla olduğu için virüs yayılmaktadır. Bunların önlenmesi insan sağlığını koruyabilmek için yasaklar uygulanmaktadır. Covid salgını bitmediği sürece yasaklar devam edecek ve hayatımızda olacaktır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme