Hangi Yaş Grubu Hangi Oyunu Oynamalı?

Hangi Yaş Grubu Hangi Oyunu Oynamalı?
Hangi Yaş Grubu Hangi Oyunu Oynamalı?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaş grubuna göre oyunlar çeşitli kategorilere ayrılır. Çünkü belirli bir yaştaki çocukların öğrenme becerileri ile bu yaştan daha büyük çocukların öğrenmeleri arasında pek çok fark vardır. İnsanların en küçük yaşlarından itibaren hayata karşı pek çok konuyu öğrenmeleri gereklidir. Ancak bu öğrenme becerilerinin gelişmesi için çeşitli adımlar vardır. Kimi öğrencilerin öğrenmeleri, bir oyun halinde daha kolay olurken, kimi öğrencilerin ise daha basit bir anlatım ile olabilir. Bu noktada oyun oynayarak konuları öğrenen çocuklar için belirli yaş seviyelerine göre öğretici oyunları oynamaları gerekir. Ancak 0-3 yaş aralığında olan çocuklar için basit olan oyun örnekleri ile öğrenme tamamlanabilir. Küçük yaşta bulunan bebeklerin öğrenmesi temel öğrenme olduğu için ilk adım temel konuları öğretmek olabilir.

Adım Adım Öğrenme

Çocukların ilk öğrenmeleri ailede başlamalıdır. Aile tarafından temel konular adım adım öğretilir. Bu öğrenme adımları belirli bir kural ve anlatım ile değil tamamen oyun şeklinde geçmelidir. Oyun çağı olarak tabir edilen küçük yaşta sürekli oyun oynayan çocukların öğrenme adımları için oyunlardan yararlanılmalıdır. Oyunların temel amacı eğlenerek belirli konuları öğrenmek olmalıdır. Bu yöntem maalesef kimi çocuklarda işe de yaramayabilir. Bu konuda anne babaların yardımına eğitici bilgisayar oyunları çıkar. Çocuğun zihninde görsel olarak dikkat çeken nesneler, sanal olsa bile eğlenceli gelmektedir. Bu nedenden dolayı en küçük yaştan itibaren öğretmeye yönelik oyunlar oynanmalıdır. Çocukların ilkokula başlamalarının ardından aynı şekilde eğitici olan oyunlara devam edilmesi önerilir.

Yetişkinliğe Göre Seviyeler Belirlenir

Hangi Yaş Grubu Hangi Oyunu Oynamalı?

Çocuğun belirli bir yetişkinliğe erişmesinin ardından oynayacağı oyunların türleri değişir. Türler ile beraber oyunun içinde bulunan seviyeler ve görevlerde değişmektedir. Doğru ve yanlışın iyi ile kötü arasındaki farkın ayrımını bilen çocuklar, biraz daha aksiyon oyunlarına yönelebilir. Belirli görevlerin tamamlanmasında çocukların gösterdikleri davranış eğilimleri son derece önemlidir. Psikolojik olarak bu durumdan fazlasıyla etkilenen çocuklarda hırs ve karamsarlık gibi zıt kavramlar ön plana çıkar. Dijital çağda yapılan yanlış adımların etkileri maalesef kısa sürede açığa çıkar o nedenle oyun konusu önemli bir konudur.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme