Hatırlayamazsa 220 Milyon Dolar Kaybedecek

Hatırlayamazsa 220 Milyon Dolar Kaybedecek
Hatırlayamazsa 220 Milyon Dolar Kaybedecek
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin hesabının şifresini unutan Alman yazılımcı Stefan Thomas bu unutkanlığının bedelini ağır ödeyebilir. San Francisco’da yaşayan Thomas 10 yıl önce Bitcoin nedir? İsimli animasyonlu video hazırlayarak karşılığında 7 bin 2 Bitcoin kazandı. O zamanlar tanesi ortalama 4 dolar olan Bitcoin son bir yılda yüzde 340 değer kazanarak 40 bin civarlarına ulaştı. Bu artış Stefan Thomas’ın milyoner olmasını sağladı.

Ancak Thomas’ın bu yüklü miktardaki paraya ulaşması için unuttuğu şifreyi hatırlaması gerek. New York Times’a konuşan ünlü yazılımcı şifreyi hatırlamadığını daha da kötüsü 10 hakkı bulunan şifre girişinin 8 hakkını yanlış girerek kaybettiğini belirtti. Elektronik cüzdanına erişebilmek için sadece iki hakkı kaldığını belirtti.

Hatırlayamazsa 220 Milyon Dolar Kaybedecek

Biraz Tedbir Her Şeyi Hallederdi

Aklındaki tüm kombinasyonları deneyen Thomas bir türlü sonuca ulaşamadı. Yatağına her uzandığında düşündüğünü belirten ünlü yazılımcı tüm olası şifreleri belirli düzenlerde 8 kere girdiğini fakat bir sonuç alamadığını belirtti.

Umarım başkaları benim yaptığım hatayı yapmaz diyen Thomas sosyal medyada yaptığı açıklamada çok üzücü bir durum. Umarım başkaları benim düştüğüm duruma düşmez diyerek uyarıda bulundu. Thomas herkesin şifrelerini mutlaka belirli aralıklarla kontrol etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Biraz tedbirli davransaydım bu pişmanlığı yapamazdım diyen Thomas çok üzgün olduğunu belirtti.

Büyük Kayıp

Ünlü yazılımcı Stefan Thomas kalan son iki hakkında doğru şifreyi bulamazsa 220 Milyon değerindeki kripto parayı kaybedecek. Sistemde şifremi unuttum seçeneğinin yer almaması nedeni ile herhangi bir şifre kurtarma yöntemi mevcut değil. Bu nedenle Bitcoin kullanıcıları hatırı sayılır derecede para kaybediyor.

Dünyada Birçok Örneği Mevcut

Dünya’da en çok kullanılan kripto para birimi Bitcoin kullanıcıları dijital şifreyi unutmaları yüzünden ciddi kayıplar yaşıyor. İngiltere’de yaşayan James Howels 7 bin 500 Bitcoin anahtarının bulunduğu sabit diski yanlışlıkla çöpe atarak kazancını kaybetmişti. O zamanki değeri 4 milyon sterlin olan Bitcoin’ler şimdi ise 250 milyon dolardan fazla değere sahip. Kripto para veri şirketi Chainalysi’e göre dünya genelinde kripto paraların yüzde 20’si şifre unutma nedeni ile cüzdanlara ulaşılamayarak kaydediliyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme