Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi Nedir?
Histeroskopi Nedir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tanı veya tedavi amaçlı doktorun rahim içerisine kamera ile bakmasını sağlayan, kısa süreli genel anestezi alarak yapılan bir işlemdir. Rahim içerisinde polip, miyom, yapışıklık, perde gibi bir durumun olup olmadığına bakılarak, küçük kesici ve yakıcı aletler yardımı ile müdahale edilip sorun çözülür.

Histeroskopi Ameliyatı Kimlere Önerilir?

Korunmasız ilişki sonucu 1 yıl içerisinde bebek sahibi olamayan çiftler, başarısız tüp bebek denemeleri, düzensiz âdet kanamaları, rahimde doğumsal anormallik olması, korunma yöntemi olarak kullanılan spiralin rahim içerisine kaçması gibi durumlarda histeroskopi önerilir. Histeroskopi yaptıracak kişilerin hamile olmadıklarından emin olması gerekir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır NeKadar Sürer?

Rahim içerisinin daha net görülebilmesi ve olası bir gebeliğe zarar verme riski ortadan kalkması için, adet bitiminden sonraki ilk 1 hafta içerisinde olması uygundur. Genel anestezi alınarak yapılır, ancak hastadan hastaya süre 10-60 DK arasında değişir. Hasta kendine geldikten sonra kısa dinlenmenin ardından hastaneden ayrılabilir. Histeroskopi ameliyatı sonrasında karın ağrısı, akıntı görülebilir. Bu gibi durumlarda, doktorunun bilgisi dahilinde ağrı kesici alınması uygundur. Hasta doktorunun önerisi ile 10 gün cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Aksi halde enfeksiyon riski ile karşılaşabilir.

Histeroskopi Ameliyatı Riskli midir?

Yapılan her cerrahi işlemde olduğu gibi, histeroskopi işleminde de birtakım olumsuz durumlar meydana gelebilir; Ameliyat sırasında rahim delinmesi, fazla kanama oluşması, kanda pıhtılaşma sorunu, solunum güçlükleri, çok nadir de olsa karşılaşılan durumlar arasındadır.

Histeroskopinin Avantajları Nelerdir?

Histeroskopi ameliyatı kısa süreli cerrahi bir işlem olduğu için, hastanın hastanede yatmasını gerektirmez. Hasta 1-2 saat dinlenmenin ardından hastaneden taburcu olarak günlük rutin hayatına devam edebilir.

 Histeroskopi Sonrasında Adet Kanamalarında Düzensizlik Olur mu?

Histeroskopi sonrası âdet kanamalarında bir düzensizlik olmaz. Ancak ameliyat sonrası ilk adet de değişiklik olabilir.

Histeroskopi Hamilelik Şansını Arttırır mı?

Rahim içi dokunun düzgün olmaması, rahim ağzında darlık, rahim içerisinde miyom, polip, yapışıklık, doğuştan rahimde anormallikler gibi problemler, histeroskopi ameliyatı ile ortadan kaldırılarak hastanın hamile kalma şansını arttırmaktadır. Histeroskopi ameliyatı direk doğurganlığı doğrudan etkileyen bir ameliyat olmamakla beraber, kadınların rahim içi hastalıklarını tanı ve tedavide başvurulan önemli yöntemlerden biridir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme