HTML ve CSS Günümüzdeki Önemi

html-css-javascript-nedir-niye-onemlidir-nasil-kullanilir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazı sizin için bir yol gösterici olabilir. Web sitesi yapmak için bilmeniz gereken bazı programlama dilleri ve teknolojiler vardır. Statik bir web sitesi yapmak istiyorsanız öncelikle HTML ve CSS dillerini öğrenmeniz gerekir.

Dinamik bir web sitesi oluşturmak için ise Javascript, PHP ya da ASP.NET dillerini bilmeniz, web sitenizi oluşturmanız için yeterli olacaktır. Bu metin, bir web sitesinin iskeletini oluşturan HTML ve CSS dilleriyle neler yapılabileceğini anlatır.

HTML Ne Demek?

 

HTML Nedir?

HTML, Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Hiper Metin İşaretleme Dili’dir. Tim Berners Lee tarafından geliştirilmiştir. Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken ilk şey HTML dilidir. Web sitesi içeriğinin bulunduğu yerdir. Paragraflar, linkler, yazı tipleri ve boyutları oluşturmak ve düzenlemek için standart bir sistemdir. HTML ile sayfa biçimlendirmesi yapabilirsiniz. HTML kodları yazmak için bir program yüklemeye gerek yoktur.

Bir not defteri açıp kodları oraya yazabilirsiniz. Ayrıca Visual Studio Code, Notepad ++, Dreamweaver gibi kod düzenleyiciler ile birlikte HTML kodları yazabilirsiniz. 2004 yılında en son HTML sürümü olan HTML5 oluşturulmuştur ve günümüzde bu sürüm kullanılmaktadır.

CSS nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? | Pitstop Reklam Ajansı

CSS Ne Anlama Gelir?

CSS, Cascading Style Sheets kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Basamaklanmış Stil Katmanları anlamına gelir. Bir HTML sayfasının içinde bulunan fontlar, paragraflar, butonlar, linkler, arka planlar vs. CSS kodları ile biçimlendirilebilir. Renk, boyut gibi görsel özellikler CSS ile ayarlanır. CSS ve HTML kardeş gibidir ve kodları iç içe yazılır. CSS, HTML sisteminin görünümünü belirler. CSS komutları 3 farklı şekilde yazılabilir. Inline CSS yönteminde, kodlar, bir dosya ya da etiket kullanmadan direkt olarak HTML ögesinin içine yazılır.

Bir diğer CSS uygulama yöntemi Internal CSS’dir. Bu yöntem HTML sayfasında ki “head” elementinin içine “style” etiketi kullanarak uygulanır. Son olarak External CSS yöntemi yani, sayfa stillerini harici bir CSS dosyasından çağırmak geliyor. Bu yöntemde CSS kodları bir CSS düzenleyici de yazılır. Ardından HTML sayfasında “head” etiketinin içinde stil dosyasının adı ve uzantısı yazılarak çağırılır.

HTML Temel Yapısı

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!