İcra Süreci Nedir?

İcra Süreci Nedir?
İcra Süreci Nedir?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İcra, bilinen diğer adıyla haciz alacağın tahsil edilemediği durumlarda borcun tutarına karşılık gelecek şekilde uygun eşyaların tespit edilerek icra memuru tarafından tutanağa kaydedilmesi işlemidir. İcra işlemi borçlunun parasal değeri olan malları ve gayrimenkulleri üzerinden yapılabilir. Malların değerleri saptanarak borcun ödenmesi için süre verilir. Eğer borç belirtilen süre zarfında ödenmezse mallar satışa çıkarılır.

İcra Süreci Nasıl İşler?

Alacaklının ödenmeyen borcunu tahsil edebilmek için yasal yollara başvurması durumunda uygun görülürse borçlu adına icra işlemi başlatılır. Bu işlem icra daireleri aracılığı ile yapılır. Ödenmeyen banka ve kredi borçları, birikmiş faturalar belli bir süre ödenmezse haciz işlemi uygulanabiliyor. Banka borçları için bankadaki paranıza bloke koyulabilir. Eğer paranız yoksa taşıt, arsa veya evinize haciz gelebilir. İcra işlemi hemen başlamıyor. Önce yasal ikamet adresinize bir tebligat gönderiliyor ve süre veriliyor. Bu süre zarfında borcunuzu ödemez veya itiraz etmezseniz icra işlemi başlıyor. Adresinizde bulunmadığınız durumda tebligat mahalle muhtarına verilir.

İcra Durumunda Neler Yapılır?

İcra memuru eve geldiği taktirde ilk etapta soğuk kanlı olmalısınız. Sinirli ve saldırgan tavırlar yerine konuşmayı denemeniz daha iyi olur. Hatta konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmak için borcun miktarını ve hangi bireye ait olduğunu sormanız size fayda sağlayacaktır. Eğer icra işlemi kanuna aykırı ise icra mahkemesine dava açabilirsiniz. İcra borcu kime aitse sadece o kişiye ait eşyalar haczedilebilir. Eğer haczedilen eşya borçlu dışında başka bir aile bireyine aitse itiraz hakkınız bulunur. İcra memuru bu itirazınızı tutanağa geçirir. Eğer talep ederseniz eşyalarınız durum sonuçlanıncaya kadar emanet olarak sizde kalabilir. Eşyaların bu durumuna yediemin adı verilir. Eşyalar evinizde bırakılmayıp yediemin depolarına da taşınabilir. İcra memuru tüm istek ve itirazlarınızı haciz zaptına yazmak ile yükümlüdür. Kanunlara göre evdeki eşyaların tümü haczedilemiyor. Eşyaların haczi için de belli sınır ve kurallar var.

Haciz Edilemeyecek Eşyalar

İcra gelen evde aile bireylerinin ihtiyacı olan eşyalar haczedilemez. Bunlara örnek olarak buzdolabı, oturma grubu, fırın, çamaşır makinesi verilebilir. Kurutma makinesi, plazma ya da lcd tv gerekli eşyalar dahilinde olmayıp haciz tutanağına yazılır. Bu eşyalar genellikle rahat alıcı bulan, paraya çevirmesi kolay eşyalardır. Ancak bilgisayar ve televizyon gibi eşyalar tek ise yine haczedilemez. Borçlu kişinin ve aile fertlerinin iki aylık gıda ve yakacaklarına da el konulamaz. Bunların dışında evde lüks olarak bulunan eşya ve aksesuarlar haciz tutanağına kaydedilebilir. Nakit para ve hatta o an üzerinizde olan bilezik, altın, değerli mücevher bile istenebilir. Bağkur ve ssk emeklisi iseniz maaşınız çalışan iseniz maaşınızın dörtte birinden fazlası haczedilemez. Geçiminizi hamal, nakliye gibi işlerle sağlıyorsanız işle ilgili kullandığınız vasıtalar haczedilemez. Ayrıca süt veren manda, inek, belli sayıda koyun, keçi gibi hayvanlar üzerinden de haciz uygulanamaz. Engel veya bedensel herhangi zarardan dolayı tazminat alıyorsanız bunların ödemesi de icra nedeniyle kesilemez. Evinize haciz konulduysa borcun değerine karşılık gelip gelmediğini mutlaka sorgulamalısınız. Eğer evin değeri borçtan fazla ise satıştan elde edilen paranın kalanı başka bir yer alınmak üzere bırakılır. Ayrıca eğitim hayatınıza devam ediyorsanız öğrenci bursunuz icra nedeniyle kesilemez.

Hacze İtiraz Nasıl Yapılır?

Ailenizin durumuna göre halinize münasip eviniz icra altına alınamaz. Böyle bir durum söz konusu ise itiraz edebilirsiniz. Bunun için ödeme tebligatı bildiriminden itibaren 7 gün içinde icra dairesine itiraz dilekçesi verebilirsiniz. İtiraz takibi yapan icra dairesi dışında başka bir yere müracaat ederseniz itiraz dilekçesi ile birlikte gereken masraflarda şahsınızdan alınır.

 

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme