İlk Bağımlılık ve İnsana Getirdikleri

bagimli
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağımlılık; Herhangi bir maddeye veya nesneye duyulan fiziksel veya psikolojik ihtiyaçtır. Hatta bağımlılık denilince hemen ilk akla gelen madde bağımlılığıdır. Oysa ki bağımlılık türlerine baktığımızda kumar bağımlılığı, aşk bağımlılığı, sex bağımlılığı, alışveriş bağımlılığı, spor bağımlılığı, iş bağımlılığı, internet bağımlılığı ve yemek bağımlılığı gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

Aslında bakıldığı takdirde bütün bağımlılıklar aynı şeydir. Kişinin iç dünyasında olumsuz duygular, kötü duygular, ona iyi gelmeyen duygular, onu boğan ve hayattan zevk almasına engel olan duygular vardır. Bu duygulardan kurtulmak için haz veren ve olanı unutturan hatta hayatı sadece o ana odaklı yaşatan bir şey seçer zihin. O haz veren şeyi de sürekli almak ister.

O haz veren şey: bilgisayar, seks, eroin, yemek, alkol, sigara ve uyuşturucu olabilir. Kişinin bağımlı olması için ya gerçekten travmatik kötü bir hayat yaşamış olması gerekir ya da ebeveyn baskısı altında kalmış olması gerekir ve bu da duygu regülasyonuna yol açar. Nitekim bağımlılık ilk olarak ailede başlar ve onun üstüne alkol sigara uyuşturucu vs. devam eder. Bunların hepsi bir çeşit bireyselleşme sürecinde yaşanan eksikliklerden kaynaklanır. Bu sebeplerden ötürü ebeveynler olarak yetiştirmekte olduğumuz her bireye bütün duyguları yaşatmak ve onları bağımlılıktan korumamız gerekmektedir.

Madde Bağımlılığı Tedavisi İçin Nereye Başvurulur? | SGK Hocası

Bağımlılık Geniş Yelpazede İncelenir

Bağımlılık tek kelimeyle basit görünse de bireyde görüldüğü takdirde bir hastalık haline gelir. Dünya sağlık örgütü tarafından bile onaylanmış olan bu hastalığa yakalanmamak adına bireylerin duygusal eksikliklerini gidermek ve onlara pozitif bir bakış açısı kazandırmak gerekmektedir. Çünkü bu bağımlılık ilk olarak beyinde başlar ve psikolojiktir. Psikolojik bağımlılığın belli başlı aşamaları vardır ve bunlar bir süreçten oluşur:

  • Duygusal acı
  • Acıyı dindirmek için ihtiyaç olan haz
  • Nesneye ya da maddeye olan saplantı
  • Geçici rahatlama
  • Yaşanılan olumsuzluklar, depresyon vs
  • Kendine olan saygının yitirilmesi.

Ve böylelikle artık bir bağımlısınız.

Bağımlı olmak istemiyorsanız kendinizi yaşayabileceğin ve yaşamak istediğin duygulardan men etmeyin.

Bağımlılık üzerine - Murat Özyürek - KÜLTÜR POSTASI

Ve siz eğer bir bağımlılığa yol açmak istemiyorsanız karşınızdaki kişinin psikolojisini düşünerek hareket edin. Çünkü bazen bilmeden bir dostumuzu bir arkadaşımızı bu bataklığa itebiliriz ve kaçınılmaz sonlara yol açabiliriz. Bu yüzden Sağlıklı bir birey olmak için hayata pozitif bakmalıyız.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!