İlk Koronavirüs Vakası İtalya’da Mı Görüldü?

İlk Koronavirüs Vakası İtalya’da Mı Görüldü?
İlk Koronavirüs Vakası İtalya’da Mı Görüldü?
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs vakasının İtalya’da Kasım 2019 tarihinde çıktığı iddiaları kamuoyuna bomba gibi düşmüştür. Koronavirüsün ilk çıktığı yer olarak bilinen Çin, bu iddialarla aklanmış gibidir. Kasım 2019 yılında Milano Üniversitesi’ne giden bir kadın hastada görülen belirtilerde, deri lezyonları görülmüş olmakla birlikte, yapılan detaylı incelemelerde Covid-19 olduğu tespit edilmiştir.

Tipik Covid-19 belirtileri görülmeyen bu hastada, yapılan incelemelerde Koronovirüs teşhisi konulmuştur. Bu konu, İtalya’nın da hastalıkla yeni tanışmadığının bir göstergesidir. İtalya’nın aslında hiç de yabancısı olmadığı bu hastalığı ilk 2019 yılında Çin’den önce farklı sendromlarla tanıdığı saptanmıştır.

Raffaele Gianotti’nin başını çektiği araştırma ekibi, bu hastalık hakkında detaylı incelemeler yapmıştır. RNA ve FISH analizi ile hastalık detaylı şekilde araştırılmıştır. Bulunan bulgular, Covid-19u doğrular niteliktedir.

İlk Koronavirüs Vakası İtalya’da Mı Görüldü?

Bunca Zaman Saklanan Gerçek

Kasım 2019 tarihinden bu yana saklanan bu gerçek, Milano Üniversitesi’nin araştırması ile gün yüzüne çıkmıştır. Solunum güçlüğü ve öksürükle baş gösteren bu hastalık, İtalya’daki ilk vakada deri lezyonu ile ortaya çıkması da Covid 19’un bir başka yüzünü göstermiştir. Covid hastalarının sadece %5 ve %10 aralığında değişen oranlarda deri hastalıkları ortaya çıktı.

Bu kadar nadir görülen bir belirti de hastalık vakasının gözden kaçmasına sebep olmuştur. Ancak detaylı çalışmalar sonucunda hastalık tanısı konulabilmiştir. Daha sonra yine aynı yerde dört yaşındaki bir çocukta çıkan belirtiler de Çin’in Vuhan’da görülen hastalık belirtilerinin ilk dönemdeki haline benziyor.

Yarasalardan İnsana Geçen Yeni Tip

Covid 19 daha sonra farklı şekilde mutasyona uğramıştır. 12 Aralık’ta tespit edilen hastalık 31 Aralık’ta mutasyona uğramıştır. Deniz ürünlerinin satıldığı pazarda görülen bu hastalık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni tip Koronavirüs olarak belirlenmiştir. Bu hastalığın ilk çıkış noktası olarak ta yarasalarda bulunan betakoronavirüsün insana bulaşması yoluyla yayılmasıdır.

İlk çıkış noktası yarasa olmakla birlikte, daha sonra insandan insana bulaşma gözlemlenmiştir. Bu tarihlerden önce İtalya’da görülen bu hastalığın Çin’de duyulmasının hemen ardından İtalya’da da hızla yükselişe geçmesi son derece hayret uyandırıcıdır. Çıkış noktası konusunda çok farklı iddiaların atıldığı hastalık, gizemini koruyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme