İngiltere Sağlık Çalışanları Koronavirüs Sebebiyle Depresyon Yaşıyor

İngiltere Sağlık Çalışanları Koronavirüs Sebebiyle Depresyon Yaşıyor
İngiltere Sağlık Çalışanları Koronavirüs Sebebiyle Depresyon Yaşıyor
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de ve tüm dünyada geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana yayılmaya devam eden kornavirüs ile mücadelede, İngiltere’de bulunan araştırmacı bir firma tarafından internet üzerinden araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya İngiltere sağlık çalışanları olarak 709 kişi katılım sağladı.

Haziran ve Temmuz aylarında yapılan bu araştırma sonucunda, ağır kornavirüs hastaları ile ilgilenen sağlık çalışanlarında kaygı bozukluğu, depresyon ve travmaya bağlı stresin yaşandığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra bazı sağlık çalışanlarında alkole bağımlılığın da oluştuğu belirtildi.

İngiltere Sağlık Çalışanları Koronavirüs Sebebiyle Depresyon Yaşıyor

Hemşire Ve Hasta Bakıcılar En Fazla Etkilenen Meslek Grubu Oldu

Yaz aylarında yapılan kesin olmamakla beraber yapılan bu araştırmaya 291 doktor, 344 hemşire, 74 diğer sağlık çalışanları katıldı. Yapılan araştırmanın sonucunda koronavirüs ile mücadele döneminde en fazla etkilenen meslek gruplarının hemşire ve hasta bakıcıları olduğu ortaya çıktı.

Doktorlar ise %44’lük bir oran ile geride kaldı. Araştırmadaki yedi sağlık çalışanından birinin intihara meyilli olduğu, travmaların çok fazla görüldüğü açıklanırken bazı sağlık çalışanlarının da süreci sağlıklı bir şekilde atlatıldığı da belirtildi.

Beklenen Sonuç Elde Edildi

İnternet üzerinden yapılan bu araştırmalar sonucunda hemşire ve hasta bakıcıların doktor da dâhil olmak üzere diğer klinik çalışanlarına oranla daha çok yorulduğu ve psikolojik anlamda ciddi sıkıntılar yaşadıkları ortaya çıktı. Sonuçlar sonucunda araştırmacılar şaşkınlık yaşamadı.

Öyle ki sağlık çalışanlarının bir baskıya maruz kaldıklarını, işlerinin çok ağır olduğunu, şartların ise zorlandığını bilerek araştırma sonucu gelen verilerin beklenen sonuçlar olduğunu da açıkladı. Aynı zaman da yaşanan tüm sıkıntıların sağlık çalışanlarının hayat standartlarını olumsuz etkilediklerinin de beklentiler içerisinde olunan bir durum olduğu da söylendi.

Bunun yanı sıra yoğun bakım ünitesinden görevli olan sağlık çalışanlarının görevde oldukları süreçte hastanede olup bitenleri düşünmekten uyuyamadıkları, hasta yakınları ile konuşmanın zorluğunu ve sonrasında yaşadıkları duygular da dile getirildi.

Mutlaka Tedavi Edilmeleri Gerektiği Belirtildi

Yaz aylarının başlaması ile koronavirüs hasta sayısının azalmasıyla birlikte sağlık çalışanlarının psikolojisinin normale döndüğü açıklandı. Yine de sağlık çalışanlarının ruh sağlıklarının tedavi edilmesi gerektiğini, mutlaka terapi desteği almalarını ve bu anlamda en kolay yolların sunulacağı bilgisi de verildi. Sağlık çalışanlarının artan vaka sayıları nedeni ile ikinci bir koronavirüs dalgası ile karşılaşabilecekleri detayı da göz ardı edilmedi.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme