İnsansız Hava Aracı

İnsansız Hava Aracı
İnsansız Hava Aracı
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzaktan kumanda sistemi ile çalışan içerisinde herhangi bir canlının olmadığı uçaklardır. Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte ve özellikle savunma sanayide kullanılan insanız hava araçlarının sayıları her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde bu alanda önemli adımlara imza atmıştır. İlk insansız hava aracımız Baykar, tamamen yerli imkânlar ile üretilmiştir. 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerin envanterinde yerini almıştır.

2014 yılında Baykar TB2, hava da 24 saat 34 dakika kalarak ilk ulusal havacılık rekorunu kırmıştır. İnsanız hava araçlarının yanında silahlı üretimi de vardır. Bunlarda SİHA olarak geçmektedir.

İnsansız Hava Aracı Nerelerde Kullanılır

Sahip olduğu teknoloji ile kendi kendine uçuş yapabilen bu araç, özellikle son yıllarda askeri alanlarda başta olmak üzere sivil ve ticari alanda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Askeri alanda keşif, erken saldırı, ikaz ve hava savunma gibi, sivil ve ticari alanda ise reklam, güvenlik, enerji, tarım gibi alanlarda kullanılmaktadır

Milli İnsansız Hava Aracı

İnsanız hava aracı teknolojisinde ülkemizin de yer alması çok önemlidir.  Tamamen yerli olması, her parçasının Türkiye’de üretilmesi ekonomi açısından ülkemize çok büyük katkılar sağlayacaktır. Aynı zamanda dünya ülkeleri üzerinde prestij sağlayacaktır.

Yurtdışından getirilen İHA’lara kodlama mümkün olmadığı için bu yazılım insansız hava aracını işlevsiz hale getirmektedir. Bu yönüyle tamamen özgün ve milli olması çok önemlidir.

Türkiye İçin İnsanız Hava Aracının Önemi Nedir?

Ülkemizde havacılık sektörü alanında birçok adım atılmıştır. Nuri Demirdağ 1930’lu yıllarda alüminyumdan oluşan uçak üretmiştir.  Bu alanda tesislerde kurmuş ancak her defasında engellenmiştir.  Yine Vecihi Hürkuş kendi uçaklarını imal etmiş ancak türlü bahaneler ile önü kesilmiştir. Bu müdahaleler sonucunda ülkemiz havacılık sektöründe diğer ülkelerden geri kalmıştır.

Ülkemizin de içinde yer aldığı Müşterek Taarruz uçağı F-35, son insanlı jet uçağı olarak görülmektedir. Yakın geleceğin savaş uçağı olarak artık insansız hava araçları görülmektedir. Bu geleceğin teknolojisi olarak görülen İHA’lar ülkemiz açısından büyük bir fırsattır. Sadece uçak değil aynı zamanda ekonomidir. Bu uçakların sürekli üretimi ve dünya ülkelerine pazarlanması ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme