İstenmeyen Mesajlara Çözüm Geldi!

İstenmeyen Mesajlara Çözüm Geldi!
İstenmeyen Mesajlara Çözüm Geldi!
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vatandaşın rahatsız olduğu ve sürekli istenmeyen mesaj akışına mağdur kaldığı duruma artık son nokta kondu. Artık vatandaşın elinin altında istemeyen iletiye dur deme imkânı sunuluyor. SMS e-posta veya sesli arama gibi rahatsızlık verici durumlara son.

Vatandaşın kullanımına sunulacak olan ticari elektronik ileti yönetim sistemi sayesinde vatandaş rahat bir nefes alacak. Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği sistem sayesinde tüketici yoğun mesaj akışına gereksiz e-posta trafiğine ya da sesli aramalara maruz kalmaktan kurtulacak.

Artık İstenmeyen İletiyi Engellemek Vatandaşın Elinin Altında!

Ticaret Bakanlığı’nın bu noktaya el atmasıyla yaptığı açıklamada, Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) gereksiz ve onaysız iletilerin tüketiciye ulaşması kısıtlanacak ve engellenecek. Bu sayede tüketiciye onaylamadığı gereksiz SMS, e-posta veya sesli arama gibi iletiler ulaşmadan silinecektir. Tek noktadan görülebilecek tüm ticari elektronik iletiler kontrol altında tutulacaktır.

İstenmeyen Mesajlara Çözüm Geldi!Tüketici kişilere sunulan bu kolaylık sayesinde vatandaşlar tüm ticari elektronik iletileri kontrol etme ve reddetme hakkına sahip olabilecek. Bakanlık tarafından hizmet sunan ve 150 bin âdetin üzerinde ticari elektronik ileti olanlara İYS’ye mevcut onaylarını yüklemeleri için verilen süre doldu.

31 Aralık 2020’de sona eren sürenin ardından İYS’ye yüklenen tüm mevcut onayladım sisteme yüklenmesi 16 Şubat 2021 tarihinde sona erecektir. Vatandaşlar 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını değiştirme ve silme hakkına sahiptir ve https://www.iys.org.tr/ adresinden işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Tüketici Kontrol Tarihi

Hizmet sağlayıcılara 150 bin adet ve altında olan ticari elektronik ileti onaylarını 31 Mayıs 2021 tarihine kadar İYS’ye yükleme süresi verildi. 1 Haziran 2021 ve 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında ise tüketiciler mevcut onaylarını kontrol edebilecek.
Vatandaş verilen süre zarfında herhangi bir ticari elektronik iletiye ret cevabı vermez ise İYS’ye hizmet sağlayan tarafından aktarılan veriler onay alacak ve vatandaş SMS, e-posta veya sesli arama almaya devam edecektir. Ticari elektronik ileti tercih değişikliğinde ise herhangi bir süre kısıtlaması mevcut değildir. Vatandaşlar istedikleri tarihte istedikleri ticari elektronik iletiyi değiştirme hakkına sahiptir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme