Kahramanmaraş Onikişubat Görenleri Güzelliği ile Büyülüyor! İşte Semtte Gezilecek Yerler

mercimek-tepesi-scaled
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kahramanmaraş’ın iki merkez ilçesinden bir olan onikişubat ilçesi şehrin ana yerleşimini oluşturur. Adını şehrin düşman işgalinden kurtuluşu tarihi olan 12 Şubat’tan alan ilçe yeni yerleşim bölgeleri ile şehrin gelişiminin simgesi halindedir. İlçede bulunan sütçü İmam üniversitesi gün geçtikçe şehri bir eğitim ve öğretim yuvasına döndürmektir. İlçede öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gün geçtikçe yeni binalar yapılmaktadır. Gerek öğrenci yurtları olsun gerek apart oteller ilçenin yerleşim alanını genişletmiştir.

 

Şekerdere yolunu takip ederek uzanan  Onikişubat’ın caddeleri Tekerek ve Binevler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. İlçenin ana damarlarını oluşturan bu iki cadde yan yana akan iki nehir gibi uzayıp Kayseri yolunda birleşmektedir. Önce yapılan cadde olan Binevler caddesi üzerinde Tapu müdürlüğü, Adliye ve Çocuk hastanesi bulunmaktadır. Kuzey kanadını oluşturan Binevler Caddesi’nden ayrılan yerleşim yeri Ahır Dağı’na doğru tırmanır. Oldukça sağlam ve düzenli bir şehirleşme planı üzerine yerleştirilen siteler ve binalar gün geçtikçe şehrin yapısına güzellik katmaktadır.

İlçenin Etrafında Bulunan Semtler

İlçenin güney kanadını oluşturan Tekerek Yolu ise Binevler Caddesi’nden sonra yapılaşmaya başlamıştır. Buna rağmen oldukça yoğun bir iş ve yerleşim merkezi olmuştur. Gerek üniversitenin Tekerek Yolu’nun üzerinde olması gerek sonradan kurulan büyük mağazalar caddeyi binevler’e göre daha da geliştirmiştir. Piazza, Atiker, Akmansoy, A101, Bim gibi birçok büyük market ve alışveriş merkezleri nem bulunması insanları buraya çekmektedir. Ayrıca Necip Fazıl Kültür merkezi de buradadır.

Onikişubat’ı oluşturan bu iki caddenin yanında Abdulhamithan camisi de şehrin simgesi olmaya aday bir konumdadır. Şehre hâkim bir tepede edilen cami Kahramanmaraş’a girenlerin hemen dikkatini çekmektedir. Şehri gezmek için gelen turistlerin uğrak yeri olan bu cami oldukça geniş bir alana yapılmıştır.

Dünyanın en meşhur dondurması Kahramanmaraş’ta üretilmektedir. Ahır dağlarından toplanan salep bitkisinden özel bir formül ile üretilen Kahramanmaraş dondurması Maraş’ın simgelerinden biridir.

Ayrıca bir kültür şehri olan Kahramanmaraş’ın diğer adı da şairler ve edebiyatçılar şehridir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme