Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir?

kalp-krizinin-nedenleri-nelerdir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalp Krizi Nedir?

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız ölüm oranlarının yüksek olduğu rahatsızlıklardan biridir. Ortaya çıkış nedenleri genetik olabileceği gibi çevresel nedenlerden de kaynaklanmaktadır .

Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Kalp krizi son zamanlarda ülkemizde ve dünyada ölüm oranlarının en sık olduğu rahatsızlıklardan biridir. Kalbi besleyen koroner tıkanması nedeniyle o bölgeye yetersiz kan akışı olmasıyla vücutta meydana gelen kalıcı bir rahatsızlıktır. En önemli nedeni ise damarlarımızın iç tabakasında bulunan yağ birikimi de dediğimiz aterosklerozdur. Elbette tek faktör bu değildir. Gelişen ve değişen dünyamızda büyük bir sorun haline gelen obezite kalp krizi riskini artıran faktörlerin başında yer alıyor.

Kalp Krizine Neden Olan Çeşitli Faktörler Nelerdir?

Stres ,kaygı ,hipertansiyon, kolesterol ,şeker hastalığı, sigara faktörleri de kalp krizi riskini artıran faktörlerin önemli bir kısmını kapsamakta. Bunun yanı sıra erkeklerde 45,kadınlarda 55 yaş üstü kişilerde kalp krizi riski artıyor. Ayrıca ailenizde kalp krizi geçirmiş birinci dereceden yakın akrabalarınızın da olması sizin de bu hastalık konusunda dikkatli olmanız gerektiğini, sizin de kalp krizi geçirme olasılığınızın yüksek olduğunu gösterir.

Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Yapılan araştırmalara göre her üç hastadan ikisi kalp krizi geçirmeden günler veya haftalar önce şiddetli göğüs ağrısı çektikleri, nefes darlığı yaşadıkları, normalden daha çabuk yoruldukları saptanmıştır. Kalp krizi geçiren ilk belirti olarak göğüs kemiğinin altında şiddetli bir ağrı hissedebilir. Hastanın kalp ritmi düzensizdir .Bu semptomların yanı sıra hastada bayılma, nefes darlığı , hırıltılı solunum ,bulantı ,kusma nabız düzensizliği gibi çeşitli semptomlar görülebilir. Kalp krizi geçiren hasta göğsündeki baskıyı azaltmak için derin bir şekilde öksürmelidir. Kalp krizi geçiren hastanın tansiyonu ilk başta yükselse de yaşadığı şok nedeniyle tansiyonu düşebilir. Eğer kalp krizi geçiriyorsanız yürümeye ve merdiven çıkmaya çalışmamalı siz ya da etrafınızda bulunan biri 112 ‘yi arayarak en erken şekilde tedavi olmalısınız.

Kalp Krizinden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kalp krizinden korunmak için daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli vücut ve ruh sağlığınıza dikkat etmeli ve kalp krizine yakalanma riskinizi minimuma indirirsiniz

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme