Kas Spazmları Tehlikenin Habercisi Olabilir! Spazm Deyip Geçmemek Gerek, İşte Detaylar!

indir
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vücutta oluşan kas spazmları, birçok hastalığın habercisi olabilir. Kasların istem dışı gerilmesi ile oluşan spazmlar, şiddetli olduğu zaman günlük yaşamı etkileyebiliyor. Kasın gergin ve rahatsız edici bir durumda kalması, çoğu zaman günlerce ve haftalarca sürebiliyor. Kasın eski formuna gelip yumuşaması ile de sorun kendiliğinden çözülmekte.

Oluşan bu spazmlar, insan vücudunun kas olan bütün bölgelerinde meydana gelebilen bir durumdur. Genellikle bu tür spazm şikâyeti olanların ise, çoğunlukla boyun bölgesinde yaşaması bilinmekte. Uzmanların, tıp alanında bu konuda ki çalışmaları devam ediyor.   Konu hakkında insanların kafasında k birçok soru işaretini cevaplayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu,’’ Özellikle boyunda oluşan spazmlar birçok nedene bağlıdır. Ama aynı zamanda bize sinyal verirler, vücudun reaksiyonuna cevap vermemiz beklenir. İnsan vücudu sistemsel olarak, matematik gibidir’’ açıklamalarında bulundu.

En Basit Durumlarda Bile Spazm Yaşanabilir

Düzenli olarak yapılan egzersizler, sağlıklı bir vücut için fayda sağladı bilinir. Ancak egzersiz sırasında yapılan bazı hareketler nedeniyle boynun gerilmesi sık görülen bir durumdur. Egzersiz esnasında dikkat etmek spazm yaşanmasının önüne geçecektir.

Özellikle rahatsız edici bir pozisyonda saatlerce kalmak da spazm durumunu tetikleyebilir. İş yaparken ya da ellerin dolu olmasında yapılan yanlış bir davranış biçimi de telefonların omuz ile boyun arasında konuşma şeklidir. Çoğu zaman saatler süren konuşmalar eşliğinde devam eden bu rahatsız edici durum hem omurgaya hem de boyna büyük bir zararı olan durumdur.

Spazm Deyip Geçmeyin

Prof. Dr. Turan Uslu, ‘’ Spazmlar şakaya gelmez. Oluşan spazmlar bazı hastalıkların habercisi olabilir. İyi takip edip, bir hekim kontrolüne müracaat etmek süre gelen spazmlar için kesinlikle tavsiye edilir. Boyun spazmlarının, enfeksiyonların ve hastalıkların belirtisi olabileceğini unutmamak gerek.’’ diyerek sözlerini, spazmın önemini vurgulayarak sonlandırdı.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme