Kedilerde Ateş Belirtileri ve Tedavisi

kedi-sıcaklık-1
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bütün hayvanlarda, kedilerde bile ateş çıkmayabilir. Tıpkı insanlar gibi belirli rahatsızlıklardan sonra kedilerde ateşlenme yaşayabilir. Kedilerin standart vücut ısısı 38 derece ile 39 derece arasında. Ancak yavru kedilerde ateş biraz daha fazladır. Kedilerde vücut ısısı mevsime göre veya dönemin şartlarına göre değişiklik gösterebilir fakat kedilerin ateşinin 41.5’tan yüksek olması yüksek ateş olarak kabul edilir. Kediler bazı durumlarda sıcak çarpması da yaşayabilir. Kediler hipertermi de yaşayabilir. Hipertermi ile yüksek ateş arasında farklar bulunmaktadır.

Kedilerin Ateşin Yükselmesinde Etkili Olan Faktörler

Kedilerin dönemsel olarak mikrop, bakteri veya hipertermi sonucunda ateşi çıkabilir. Ancak mantar, bakteri ve parazit gibi durumlarda kedilerde ateş yapıldığı biliniyor. Kedilerin bağışıklık sisteminin düşük olması, metabolik problemleri olması veya hayvanların yaz ayında sıcakta kalması da kedilerde ateş yapmaktadır. Zehirlenme durumlarında da sıklıkla kedilerin ateşi çıkabilir.

Kedilerde Ateş Belirtileri

Kedilerin ateşi olması durumunda, bazı belirtiler göstermektedir. Bir kedinin ateşi olması durumunda, kedi iştahsız bir şekilde gezer. Kedilerde bu gibi rahatsızlıklarda aşırı kusma görülmektedir, halsizlik belirtileri görünür bununla beraber hareketleri büyük bir oranda yavaşlar. Kedilerin soğuk yerlere yanaşması, kulaklarının aşağıya indirmesi ve sürekli olarak yatma pozisyonunda olması kedilerin ateşi olduğu anlamına gelir.

Kedilerde Ateş Görülmesinden Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Kedilerin ateşi olması durumunda veya ateşi olmasından şüphelenmeniz durumunda tüy oranının düşük olduğu yerlere bakmanız gerekir. Bu yerler genel olarak kulak, pati ve koltuk altı gibi alanlardır. Son çare olarak karın bölgesini de kontrol edebilirsiniz. Ancak aşırı bir sıcaklık olması durumunda kedinin vücut ısısını termometre ile ağızdan veya makat bölümünden ölçebilirsiniz. Kedilerin sağlığını bozan ve hasta olduğunu belli eden en büyük faktörlerden biri enfeksiyonlardır. Özellikle viral enfeksiyonlar kedilerde yüksek ateş yapar. Viral enfeksiyonlar kedileri ölüme sürükleyebilir. Kişiler bu durumun önüne geçmek için kedinize rutin bir şekilde aşı yaptırabilirsiniz.

Kedide aşırı yüksek ateş olması durumunda, mutlaka sizlerin kedinizi veteriner hekime götürmeniz gerekir. Kedilerde viral enfeksiyon olması durumunda ve bunların belirtilerini göstermesi durumunda direkt olarak bir veterinere gidiniz. Kedilerin genel olarak ateşi her zaman insanlardan daha yüksektir. Kedilerin sıcaklığı el ile ölçülmemelidir. Çünkü el ile ölçülen ateş, tamamen yanıltıcı bir ısı olabilir. Bundan dolayı termometre ile kedinin ateşini daha sağlıklı bir şekilde ölçebilirsiniz. Kedilerde ateşin yüksek olması hava sıcaklığından kaynaklanabilir.

Özellikle sıcak olan illerde kediler genel olarak daha sıcak bir vücut yapısına sahip olabilir. Bundan dolayı kedinin sıcaklığının neden kaynaklığını tam olarak öğrenmek için bir veteriner tarafından destek almanız gerekir. Kedinin bir hastalığının olup, olmadığını en iyi belirleyecek olan kişi veteriner hekimdir.  Kedilere ev içerisinde bu gibi durumlarda müdahale edilmemesi gerekmektedir. Kedilere kesinlikle ateş düşürücü ilaç vermeyiniz. Evde böyle bir durumda uygulayabileceğiniz en iyi tedavi yöntemi pati ve koltuk altı bölgelerine ıslak mendil veya bez koymaktır. Ancak kesinlikle böyle durumlarda oyalanmadan veteriner hekime gidiniz.

Kedide Ateş Nedir?

Kedilerde insanlar gibi, dönem dönem hasta olmaktadır. Birçok hayvan yüksek derecede ateş yaşayabilir. Kediler yüksek ısılı vücut yapısına sahiptir. Hayvanlarda kırık derece üstü ateşlenme, özellikle kediler için asla normal değildir. Bu tarz durumlarda kesinlikle uzman bir veteriner tarafından destek alınması gerekir. Özellikle ateş, kedilerde genel olarak virüs veya mikrop olduğunu belli eder. Direkt olarak ilaç tedavisine başlayarak sizlerde kedilerinizi kolay bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Kedilerde Ateş Ölçümü Nasıl Yapılmaktadır?

Kedilerde ateş ölçmek için eski model termometre tercih etmeyiniz. Bu durum için tercih edebileceğiniz en iyi derece seçeneği, dijital termometredir. Özellikle dijital termometreyi iyi bir şekilde kullanmak için mutlaka kedinin anüsü içerisinde ateş ölçümü yapmanız gerekir. Ateş ölçümü sırasında derecenin net bir şekilde oturduğuna emin olunuz. Bağırsak duvarına temas edecek şekilde derecenin kullanılması son derece önemlidir.

Kedilerde Ateş Ölçümü Sırasında Termometre Nasıl Kullanılır?

Termometre kullanımı sırasında kedileri korkutmamak son derece önemlidir. Kedinin huzuru kaçması veya rahatsız olması durumunda kedi sakinleşene kadar bu işlemi yapmayınız. Termometrenin ucunu mutlaka dezenfekte ediniz sonrasında ise ucuna mutlaka bir krem veya kayganlaştırıcı bir ürün sürünüz. Sonrasında ise kedinizi korkutmadan, sevdiği bir şeyi ona göstererek yavaş bir şekilde anüs bölgesine termometrenin ucunu sokunuz.

Sadece metal bölümü sokunuz. Dijital termometre uyarı sesi verene kadar bekleyiniz ve sonrasında ise çıkarınız. Ancak eski tip termometre türlerinde en az iki dakika boyunca beklemeniz gerekmektedir. Termometre çıkarıldıktan sonra mutlaka tekrar temizlenmesi gerekir. Bu işlemi yaparken mutlaka eldiven ve benzeri koruyucu malzemeleri kullanınız.

Kedilerde Yüksek Oranda Ateş Görülmesi

Kedilerde kırk derece üstü ateş görülmesi durumunda mutlaka nemli bir mendil veya bez ile kedinin tüylerini siliniz. Bu sayede kedinin hafiflemesine yardımcı olunuz. Kediniz kısa bir süre dahi olsa bu işlem sayesinde rahatlatacaktır. Ancak bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken en büyük unsur, soğuk su ile bu işlemin yapılmasıdır. Kedinizi asla soğuk su içerisine koymayanız. Bununla beraber kediyi yıkamak veya ıslatmakta bu durum için tercih edilmeyecek durumlardan biridir. Kediler genel olarak ateşi yüksek hayvanlardır. Yüksek ateş içerisindeyken kedinin yıkanması, kedilerin şok girmesine veya kalp krizi geçirmesine sebep olabilir.

Kedide yüksek ateş görmeniz durumunda mutlaka hemen bir veteriner hekime başvuruda bulunmanız gerekir. Veteriner hekimlerin mutlaka bu ateşin sebebini araştırması gerekmektedir. Kedide yüksek ateş olması durumunda, veteriner hekiminizin önerdiği ateş düşürücüyü mutlaka kullanınız. Kesinlikle insanlar için kullanılan ateş düşürücüleri hayvanlara vermeyiniz. Genel olarak kedilerde bebekler için tercih edilen ateş düşürücüler verilmektedir. Parasetamol gibi ürünler, kedileri zehirler. Kedilere kesinlikle aspirin ve benzeri ürünler vermeyiniz, bu tarz ürünler kedilerde zehirlenme yaratabilir.

Kedilerde Ne Gibi Durumlarda Ateş Görülmektedir

Ateş durumu genel olarak enfeksiyon rahatsızlıklarından kaynaklı olarak oluşur. Ancak ileri derecede ki mantar rahatsızlıkları kedilerde yüksek ateşe neden olmaktadır. Bakteri üremesi durumunda ise kedilerde sıklıkla ateş yapar. Bununla beraber bağırsak ve mide paraziti gibi durumlar kediler için son derece zararlıdır. Bu tarz hastalıkların oluşması durumunda mutlaka bir veteriner hekim tarafından destek almanız gerekir. Erken tedavi uygulanması özellikle kedilerin hayatlarını daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olacaktır. Kedilerde aşı uygulaması günümüzde her veteriner hekim tarafından uygulanır. Bazı durumlarda aşı sonrasında kedilerde ateş ve halsizlik sıklıkla görülür. Kedinin aşı sonrasında ateşlenmesi son derece normal bir durumdur.

En fazla bu durum bir gün sürer. Ancak bir günden sonra devam etmesi halinde veteriner hekimine gitmeniz gerekmektedir. Kedinize sıklıkla halsizlik olması, ateş olması veya kusma olması durumunda mutlaka kedinizi kontrol ettirin, bu durum kediler için son derece sakıncalıdır. Kedide kanser olması, mide kanseri veya bağırsak kanseri olması durumunda kediler ölümcül derecede ateşlenebilir. Ayrıca kedilerde ateş depresyon ve benzeri durumlarda da görülebilmektedir. Sizlerde kedinizde ateş görülmesi durumunda mutlaka bir veteriner hekime gidiniz. Bazı durumlarda kene, pire ve benzeri parazit durumlarında kedilerde aşırı bir şekilde ateş görülebilir.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme