Kısa Çalışma Ödeneği Son Buluyor! İşçiler İsyan Ediyor

parazamlira-1475999
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi nedeni ile kapanan iş yerleri nedeni ile zorda kalan işçilere yardım amacı ile sürdürülen kısa çalışma ödeneği daha önceki dönemlerde birkaç kez uzatılmıştı. Bu tür uzatmalar bu ay son bulacak. Artık devlet bu tür kısa çalışma ödeneği uygulaması ile işinden olan insanlar için yeni teşvikleri sunmayı planlıyor. Bu tür destekler yardımı ile istihdamın arttırılması amaçlanıyor.

Söz konusu destekler sayesinde aynı zamanda işverenin elinin rahatlatılması da mümkün olabiliyor. Günümüzde pandeminin ekonomik alanda yarattığı zararları en aza indirmek konusunda kararlı olan hükümet mart ayı sonu ile yeni yardımları ve teşvikleri devreye sokmak adına yeni planlamalar yapıyor. Bu kapsamda sunulan çeşitli teşvikler sayesinde istihdam alanında ihtiyaç duyulan yeni iş gücünün sağlanması amaçlanıyor.

Yeni İşçiler İçin Teşvik Paketi

Yeni bir kısa çalışma ödeneği çalışması olmayan hükümet pandemi yasaklarının kademeli olarak kalkması ile birlikte yeni iş başı yapacaklar için işverenlere çeşitli yardımlar sunuyor. Bu kapsamda işverenler işe aldıkları kişilerin sigorta primlerini ödemeyecekler. Bu tür ödemeler belirli bir süre ile devlet tarafından karşılanacak. Böylelikle devletin yeni iş kapılarının açılması konusunda elini taşın altına koyması da mümkün olabilecek

Aynı zamanda kısa çalışma sistemi son bulmakla birlikte işten çıkarma yasağının devam edeceği söyleniyor. Bunun dışında çalışan primlerinin 6 ay süre ile devlet tarafından ödenecek olması iş dünyası açısından önemli bir kazanım olarak görülüyor. Yeni iş alanlarının açılması ve insanların tekrar iş başı yapması adına bu tür nitelikli çözümler ekonomik anlam da önem taşıyor. Özel sektörün yatırımları ile desteklenmesinin yanı sıra aynı zamanda bu tür istihdam tabanlı uygulamalar ile desteklenmesi önem taşıyor. Hükümet bu tür uygulamalar ile covid-19 nedeni ile oluşan zararları en aza indirmeyi amaçlıyor.

Giriş Yap

7gun24.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme